A jövő év kulcsszava Európában a csőd lesz, annak ellenére, hogy természetesen - hasonlóan az elmúlt időszakhoz - sokszor nem ezt a szót vagy szinonimáját, a fizetésképtelenséget fogják használni a politikusok. Ha arról hallunk majd, hogy valahol könnyítenek az adósságokon vagy átrendezik a jövőben esedékes kötelezettségeket, akkor biztosak lehetünk abban, hogy a gazdaság valamelyik szereplője, leginkább egyik vagy másik állam nem tudja kifizetni, amit korábban vállalt. Parick Allen, a CNBC Európával, a Közel-Kelettel és Ázsiával foglalkozó részlegének vezetője öt ügyet sorol fel a jövő évben várható fejlemények közül.
Az első a görög adósságok csökkentése. Már a német döntéshozók is nyíltan beszélnek arról, hogy Görögország közösségi kézben lévő tartozásait is mérsékelni kell, miután a hétfőn indított kötvény-visszavásárlással a magánhitelezők majdnem teljesen kivonulnak az ország hitelezéséből. Ez azt jelenti, hogy valamilyen módszerrel leírnák az Európai Központi Banknál (ECB) lévő állampapírok, illetve az első segélycsomagban Athénnak nyújtott kölcsönök értékét. Utóbbit az eurótagállamok kétoldalú szerződésekben adták a görögöknek.
Egy euró helyett 25 cent
A CNBC becslése szerint ez azzal járna, hogy az alku végén a hitelezők könyveiben szereplő követelések csak negyedüket érnék. A donorok ugyanis sajátos csapdát állítottak maguknak: a könnyítés nélkül Görögország nem tudja teljesíteni azokat kiadási és bevételi elvárásokat, amelyeket az EU-ECB-IMF trojka állított elé. A megállapodás nyomán Portugália, Írország, Spanyolország és Olaszország fel fogja tenni a kérdést, hogy ők vajon miért nem élveznek ilyen kedvező elbírálást.
A nem finanszírozható állami kötelezettségek, mint például a közalkalmazottak nyugdíja első helyen lesz a döntéshozók lefaragási listáján 2013-ban. A közszférában dolgozókra vonatkozó nyugdíjszabályok általában nagyon nagy vonalúak Európában, ezért a kormányoknak meg kell próbálniuk újratárgyalni ezeket, ha komolyan gondolják költségvetésük egyensúlyba hozását. Ez rövid és középtávon is fontos, a hosszú távú egyensúly azonban elképzelhetetlen a nyugdíjrendszerek reformja nélkül
Nyugdíjasok az aktívak ellen
Az USA-ban helyi és állami szinten egyaránt sok esetben az történik, hogy az adózás súlypontját áthelyezik az aktív munkavállalókról a korábbi rendőrökre, katonákra, tűzoltókra, azaz a kedvezményes nyugdíjban részesülőkre. Természetesen egyetlen kormány sem fogja ezt a kérdést élére állítani 2013-ban, de meg fog kezdődni a vita róla. Azok, akik veszítenek az ügyön, az utcára vonulnak majd, hogy megvédjék magukat attól, amit nem tudnak másként értelmezni, mint hogy államuk, helyhatóságuk részlegesen csődbe ment, hiszen nem képes teljesíteni velük szemben vállalt fizetési kötelezettségét.
Ugyanakkor a munkaképes korúak sem ússzák meg az újabb megszorításokat a jövő évben. A 2013-as brit költségvetés például várhatóan a munkanélküli-járadékot pécézi ki mint a további nagy megtakarítás lehetőséget, ami a következő években tízmilliárd fonttal (16 milliárd dollár) javíthatja a költségvetés egyenlegét. A munkát keresők azonban úgy fogják látni, hogy megroggyant a kormány fizetőképessége.
Valutaháború
A világ legfejlettebb országai (G7) eladósodottak, ami alapot adhat a valutaháborúról indult viták folytatására. Ezt a szóösszetételt a brazil pénzügyminiszter használta először, arra utalva, hogy az USA-ban, Európában és Japánban elindított monetáris enyhítési politika a legnagyobb feltörekvő országok piacára hajtja a forrótőkét, ami valutájuk káros felértékelődéséhez vezet.
Az amerikai pénzügyi vezetés azt hangoztatja, hogy a kormány erős dollárt akar, ám eközben az USA-ba árut szállító ázsiai exportőr országok küzdenek valutájuk felértékelődése ellen. Határt szab a dollár gyengülésének, hogy a világ első számú tartalékvalutája. Így legalább azonban relatíve csökken az USA államadóssága.
Végül Patrick Allen megkockáztat öt rövid jóslatot. Angela Merkel német kancellár megnyeri a jövő év őszi németországi parlamenti választásokat. Silvio Berlusconi sokszoros volt olasz kormányfő az ellene szóló bírósági ítéletek ellenére nem vonul börtönbe. A spanyol lakáspiaci árak meredeken esni fognak. Dimitrij Medvegyev orosz miniszterelnököt kirúgja főnöke, Vlagyimir Putyin államfő. Az eurózóna nem fog közgazdasági Nobel-díjat kapni - idén az EU kapta a Nobel-békedíjat.