A nemzetközi hitelminősítő idei első átfogó befektetői felmérésében 108 kötvénypiaci befektetési alap vett részt; e társaságok együtt 5900 milliárd euró befektetői tőkét kezelnek. A vizsgálat szerint az európai kötvénypiacon aktív befektetési társaságok vezetőinek 68 százaléka tart attól, hogy a következő 12 hónapban egy vagy több feltörekvő gazdaságban olyan negatív fejlemények történnek, amelyek komoly kockázati tényezővé válnak az európai piacokon.

A Fitch Ratings kiemeli, hogy az így vélekedő alapkezelők aránya az előző két hasonló felmérésben még csak 51 százalék volt. A mostani vizsgálat során megkérdezetteknek ugyanakkor már csak a 39 százaléka gondolja úgy, hogy az euróövezeti szuverén adósságválság is fenyegetést jelent az európai adósságpiacokra, míg az előző felmérés szerint még 57 százalék tartotta az euróválságot a legnagyobb európai piaci kockázatnak.

A fejlett gazdaságok monetáris politikájának feszesebbé válását az intézményi befektetők fele nevezte jelentős piaci kockázatnak az előző vizsgálatban kimutatott 56 százalék helyett. A feltörekvő térséggel kapcsolatos befektetői aggodalmak ráadásul nem korlátozódnak a régió szuverén adósaira. A hitelminősítő felmérése szerint a válaszadók 62 százaléka számol azzal, hogy a romlani fognak a felzárkózó régió szuverén adósainak hitelpiaci kondíciói, de nem sokkal kisebb, 58 százalék azoknak az intézményi befektetőknek az aránya, akik szerint a feltörekvő gazdaságokban honos vállalati adósok is romló hitelpiaci kondíciókkal lesznek kénytelenek szembenézni.

A Fitch felmérésébe bevont alapkezelők 40 százaléka szerint a feltörekvő térség vállalati szférája szembesül a legnagyobb refinanszírozási nehézségekkel a következő 12 hónapban. Az előző felmérésben az intézményi befektetőknek még csak a 26 százaléka vélekedett így. A kötvénypiaci alapok nagy többsége a Fed mennyiségi enyhítési programjának már elkezdett visszavonása okozta piaci sokk ellenére sem tart attól, hogy a fejlett ipari térség jegybankjai túlzott mértékben és túl gyorsan szűkítenék gazdaságélénkítő célú likviditásforrásaikat. Az intézményi befektetők 78 százaléka várja azt, hogy a legnagyobb ipari gazdaságok központi bankjai finoman, időben jól elosztva építik le eszközvásárlási programjaikat, és ez a folyamat nem fogja veszélyeztetni a világgazdasági kilábalást.

Más nagy londoni házak szerint ugyanakkor a felzárkózó térség ennek ellenére komolyan megszenvedheti a jegybanki likviditásforrások szűkítését. A S&P's európai főközgazdásza, Jean-Michel Six nemrégiben azt mondta: a cég becslése szerint egyedül a Fed mennyiségi enyhítési programjának visszavonása 2014-ben 500 milliárd dollárral csökkenti a világgazdaságba juttatott jegybanki likviditás értékét, ami a kötvénypiaci kereslet meglehetősen meredek visszaesését jelentené.