A legnagyobb európai hitelminősítő szerdán Londonban közölte, hogy a megerősítés Kína devizaadósságának stabil kilátású, A+ szintű besorolására, valamint a hazai valutában fennálló államadósság negatív kilátású, de a devizaadósságénál egy fokozattal jobb, AA - osztályzatára érvényes. A rövid futamidejű kínai szuverén adósság besorolása változatlanul elsőrendű F1, a kereskedelmi adósokra megállapított kockázati országplafon A+.

A Fitch Ratings az osztályzati megerősítésekhez fűzött elemzésében kiemelte, hogy Kína 3200 milliárd dolláros devizatartaléka a legnagyobb a világon, az államadósság-ráta pedig 2011 végén a hazai összterméknek (GDP) mindössze a 17,5 százaléka volt. A hazai szuverén adósság besorolására érvényes negatív kilátás ugyanakkor a Fitch azon véleményét tükrözi, hogy az állam pénzügyi mérlegét egyre több potenciális kötelezettség terhelheti meg, például fizetésképtelen intézmények pénzügyi megsegítése, garanciavállalások vagy egyéb mechanizmusok révén. Ez a folyamat a hazai valutában fennálló államadósság besorolásának visszaminősítéséhez vezethet - közölte a hitelminősítő.

A kínai gazdaságban kint lévő hitelmennyiség gyorsan növekedett a 2009-2011-ben végrehajtott, hitelekre épülő ösztönzési programok nyomán. A bankrendszer-szintű eszközállomány 2011 végéig a GDP-érték 238 százalékára nőtt a 2008 végén mért 204 százalékról, és a Fitch Ratings attól tart, hogy a kínai bankrendszer a kinnlevőség-állomány mind nagyobb mértékű minőségromlásával lesz kénytelen szembenézni e hitelkiáramlási özön következtében. A cég szerint ez hatással lehet a kínai gazdaság hitelellátására, és ennek révén a gazdasági növekedésre is, vagy pedig a bankrendszer állami megsegítését teheti szükségessé.

A Fitch Ratings szerint mindemellett a nem banki jellegű pénzügyi intézmények jórészt szabályozatlan "árnyék-bankrendszerének" gyors bővülése további kockázatot jelent a pénzügyi stabilitásra, és nehezíti a hitelpolitika hatósági irányítási feladatainak ellátását.

A cég szerint a kínai adósosztályzatokat az 1991 óta tartó erőteljes gazdasági növekedés is alátámasztja. Az idei kilátások azonban már bizonytalanabbak: a Fitch Ratings saját előrejelzése szerint a kínai gazdaság az idén és jövőre is 8 százalékkal növekszik, vagyis lassabban a 2007-2011 közötti időszak 10,5 százalékos átlagos évi növekedési üteménél.
A kínai gazdaság előtt álló hosszabb távú kihívás az, hogy át kell állni egy fenntarthatóbb növekedési mintára, amelyben nagyobb hajtóerőt jelent majd a fogyasztás és kisebbet a beruházási tevékenység - áll a Fitch Ratings elemzésében, amely szerint a beruházások jelenlegi 49 százalékos részesedése a kínai GDP-értékből "példátlan".