A bizottság tavaly novemberben indított vizsgálatot arról, hogy a paksi projekt tartalmaz-e állami támogatást. A Greenpeace környezetvédő szervezet szerint Paks 2 gazdasági értelemben életképtelen, kizárólag állami támogatással tudna megvalósulni. Azt várják a bizottságtól, hogy kötelezze a magyar államot a projekt leállítására - jelentette ki Perger Andrást, a szervezet energetikai szakértője.
A szervezet szerint Paks 2 üzembe helyezésével a piaci verseny szereplői és a fogyasztók is kiszolgáltatottá válnának a magyar államnak. Az atomerőmű bővítésével a magyar állam részesedése jelentősen megnőne a hazai villamosenergia-piacon, ez lehetővé tenné a kormánynak, hogy visszaéljen domináns piaci pozíciójával, és korlátozza az uniós villamosenergia-kereskedelmet.
A Greenpeace szerint a projekt több uniós irányelvet is sért. Ezek egyike az EU villamos energiáról szóló irányelve, amelynek értelmében a magyar államnak kapacitástendert kellett volna kiírnia, még jóval azelőtt, hogy leszerződött volna az orosz féllel a paksi atomerőmű bővítésére. A tenderen derülhetett volna ki, hogy milyen energiaforrások alkalmazása a legelőnyösebb Magyarországnak - hangsúlyozták.
A paksi atomerőmű-bővítés sérti továbbá az EU közbeszerzésről szóló irányelveit is, ennek uniós szintű vizsgálata már megindult - írták a közleményben.
Energetikai konferencia 2016
A cikk témájával bővebben foglalkozik a március 3-ai energetikai konferencia: