Abe Sindzó a tervet korábbi, monetáris lazítást és gazdaságélénkítő reformokat tartalmazó, Abenomics nevű programja második szintjének nevezte. A kormányfő részleteket, céldátumot nem említett a terv bejelentésekor. A konkrétumok hiánya szakértők szerint megkérdőjelezi a cél hitelességét.
A 10 hónap múlva esedékes felsőházi választások előtt a felmérések szerint csökkent a miniszterelnök népszerűsége a rendkívül vitatott nemzetbiztonsági törvények múlt heti elfogadása után. Ezek a második világháború óta először teszik lehetővé a japán hadsereg külföldi bevetését. A lakosság többsége felmérések szerint elutasítja a törvénymódosítást.
"A gazdaság marad a legfontosabb prioritás (.....) A háború-utáni időszak legnagyobb gazdaságát kívánjuk felépíteni" - mondta a kormányfő.
A program keretében szélesítenék a gyermeknevelési támogatásokat, valamint szociális otthonok létesítésével segítenék a családokat az idősek ellátásában. A 126 millió lakosú Japánban évente mintegy 100 ezer ember hagyja ott állását azért, hogy gondját viselje idős hozzátartozójának.
Abe Sindzó 2012 végén került az ország élére, az elhúzódó defláció megállítását és a gazdasági növekedés beindítását ígérve a belső kereslet élénkítésével és nagyvonalú monetáris enyhítéssel. Azóta a GDP évi 1,7 százalék körüli ütemben nőtt, ami kevés a kitűzött cél eléréséhez.
A második, június végéig tartó negyedévben a szigetország GDP-je ráadásul 1,2 százalékkal csökkent éves összehasonlításban és a kínai gazdaság lassulása és a világgazdaság bizonytalan növekedési kilátásai veszélyeztethetik a várt fellendülést. Szakértők kételkednek abban is, hogy a kormány képes elég bátor reformokat végrehajtani a GDP-cél eléréséhez.
A Közgazdasági Kutatások Japán Központja, egy független agytröszt 0,9 százalékos éves GDP-növekedést prognosztizál a szigetországban 2015-re, míg jövőre 1,5 százalékkal számolnak.