Angela Merkel német kancellár szerint nem lenne helyénvaló bírálni az Európai Központi Bankot (ECB) azért, hogy nem tesz bölcsebb lépéseket az adósságválság kezelése érdekében. Az európai monetáris unió egyik előfeltétele a közös jegybank létrehozása volt, amely felelősséget visel az eurózóna monetáris politikájáért. Erre kapott mandátumot, és ennek megfelelően cselekszik. Ezért igen óvatosnak kell lennünk az ECB kritizálásával - fejtegette. Sokan azt várják az ECB-től, hogy vállaljon nagyobb szerepet a válság lecsendesítésében.
Merkell elutasítja az eurókötvényt
A Bundestag szerdai költségvetési vitájában elhangzott beszédében Merkel ismét azt hangsúlyozta, hogy a többi között az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso által szorgalmazott eurókötvény nem megfelelő eszköz az euró-, illetve az adósságválság megoldására. A magas kamatok miatt Németország a tervezett kötvénykibocsátás egyik fő vesztese lenne, ugyanakkor német szakértők is úgy vélekednek: az eurókötvény növelné ugyan a tagállamok felelősség-, illetve kötelezettségvállalását, de aligha járulna hozzá az adós országok adósságterheinek csökkentéséhez.
Merkel szokatlanul élesen bírálta az Európai Bizottság elnökét, aki éppen szerdára ígérte az eurókötvény bevezetésével kapcsolatos elképzeléseinek ismertetését. A német kancellár megismételte a válság rendezésével kapcsolatos, egyéb nézeteit is. A német kormány vezetője egyidejűleg megerősítette azt is, hogy a notórius adós országokkal szembeni határozottabb fellépés biztosítása érdekében az európai szerződések - köztük a Lisszaboni Szerződés - módosítását sürgeti.
Ha nincs aláírás, nincs pénz
A kancellár Görögországgal kapcsolatban kijelentette, hogy a helyzet továbbra is bizonytalan, mivel nem teljesültek maradéktalanul azok a követelmények, amelyek szükséges az első segélycsomag esedékes részletének átutalásához. E nélkül a nyolcmilliárd euró nélkül Athén december közepére fizetésképtelenné válna.
Merkel világossá tette mire céloz: nem pusztán azt várják, hogy az új görög miniszterelnök írásban vállalja az októberben elfogadott uniós támogatás Görögországgal szemben támasztott feltételeinek teljesítését, hanem a nagy pártok vezetőinek aláírását is látni szeretnék. Enélkül nem lehet átutalni a hitelrészletet. Antonisz Szamarasz, a korábbi konzervatív ellenzék legnagyobb pártjának vezetője többször megismételte, hogy semmit sem ír alá, Európának be kell érnie szóbeli ígéretével.