A görög üzleti élet lassan, de változik a kényszer hatására - írja a Guardian, ami egy összeállítást közöl a fiatal görög vállalkozók helyzetéről. A lap szerint a főleg fiatalok által indított új technológiai cégek közül a legtöbb sikeres, bár jó néhányat az otthoni kedvezőtlen feltételek miatt az Egyesült Királyságban, esetleg az Egyesült Államokban jegyeztek be.
Athén coLab nevű "start-up fellegvárában" ingyen kávéval és ingyenes szélessávú nettel lehet tíz euróért naponta bérelni íróasztalt, valamivel többért kicsi irodát. Az itt készülő termékek (főleg szoftveralkalmazások) egyedi görög innovációk, jó néhány már meghódította a világpiacot Latin-Amerikától Skandináviáig, a cégek bevétele főleg exportból származik.
A tulajdonosok általában PhD, de legalábbis Master fokozattal rendelkező fiatal görögök, néhánynak külföldi gyakorlat, tanulmányút is van a háta mögött. A helyzetet reménytelennek látó kortársaiktól főleg abban különböznek a Guardian szerint, hogy szerintük a válság nem is annyira rossz időpont új vállalkozás indítására: a kényszer talán a legendás görög bürokráciát és a vállalkozás-ellenességet is lebontja.
A görögöket nemcsak a "hagyomány" - miszerint a legfőbb cél az volt, hogy találni egy korai korai nyugdíjba vonulást lehetővé tevő nyugdíjas állást megfelelő fizetéssel a közszférában -, hanem a kedvezőtlen üzleti környezet sem inspirálta vállalkozásra. Akinek bedőlt az üzlete, könnyen a börtönben találta magát, szemben az Egyesült Államok filozófiájával, szerint a csőd része a sikerhez vezető útnak - jegyzi meg a lap.
Az elmúlt évek változásai azonban akár hatásos motivációt is adhat a korábbi "életpályamodelltől" való eltávolodásra: a görög közszférában ugyanis a fizetések közel 40 százalékkal csökkentek, és már a volt állami dolgozók nyugdíja sincs biztonságban.
Bár egyes felmérések szerint a görög fiatalok mintegy 76 százaléka képzeli jövendő életét külföldön, a Guardian által megkérdezett fiatal üzletemberek nem így gondolkodnak. Szerintük ők hozzájárulhatnak a görög üzleti élet megváltozásához "alulról". Ez azonban kevésnek bizonyulhat - véli a lap - amennyiben nincs akarat "felülről" is a komoly változásra, ahol a minőség kiemelkedhet, és kevésbé akadályoz a mindent átszövő korrupció és a nem hatékony, átláthatatlan ügyintézés.
A privát befektetéseket start-up cégekbe csatornázó Open Fund nemrég egy új jogszabály kapcsán tanácsolta a görög kormánynak, hogy legyen jóval egyszerűbb vállalkozást alapítani. Mivel nagyrészt sikerrel jártak, ma már a leendő vállalkozókat kellene meggyőzni az immár sokkal kedvezőbb, új feltételekről, illetve arról, hogy még egy súlyos válság idején sem elvetendő gondolat céget alapítani, fejleszteni. Már csak azért is, mert a korábbi utak jó része ma már nem járható.