Barack Obama elnök ugyan nem a Wall Street ideális jelöltje az Egyesült Államok vezetésére, ám a tőzsdei árak emelkedése részben azt jelzi, hogy a befektetők egyre inkább a hivatalban lévő elnök újraválasztására számítanak - derül ki a CNBC összefoglalójából. Az optimizmus mögött az lehet, hogy a pénzemberek úgy látják: Obamát már ismerik, így számolni tudnak azzal, milyen gazdaságpolitikai lépések befolyásolhatják üzleteiket, ha továbbra is ő vezeti az országot.

Az Indrade.com piaci index szerint az év elején 50 százalék volt az elnök újraválasztásának esélye, ami mostanra 60 százalékra nőtt. Eközben az S&P-500 indexek kilenc százalékkal van egy évvel ezelőtti értéke felett.

Nem jó a belharc

A piacok optimizmusának erősödése ellenpontozza a republikánus elnökjelöltek között kibontakozott belharcot. A kihívók feltételezett befutója, Mitt Romney hétről hétre nehéz meccseket vív kihívóival szemben, ami nem erősíti a győzelmébe vetett bizalmat. A legutóbbi michigani előválasztások előtt például egy nap alatt 80 százalékról 55-re zuhant győzelmi esélye, miközben egyik kihívója, Rick Santorum 45 százalékra javított. Romney végül mindössze 41-38-as szavazati aránnyal nyert egy olyan államban, amelyet simán hoznia kellett volna.

Obamának kedveznek az idén megjelent, a vártnál jobbnak bizonyult makroadatok is, elsősorban a munkanélküliség csökkenését jelző mutató. A fogyasztói bizalmi index februárban 70,8 pontra nőtt a januári 61,5-ről, ami egyéves rekord. Ez élesen ellenpontozza a republikánusok támadásait, amelyek szerint az amerikaiak a szociális bizonytalanság növekedése miatt pesszimisták.

Nincs világos alternatíva

A Romney-Santorum-Gingrich hármas között kialakult belső küzdelem kijavíthatatlan kárt okoz a republikánus pártnak, mivel így képtelenek világos gazdasági alternatívát mutatni a választóknak - véli Joe Terranova, a Virtus Investment Partners piaci stratégája. Ameddig a feldolgozóipari és más adatok javulnak, addig a piacok egyre inkább Obama maradására tesznek.

Nem mindenki biztos azonban abban, hogy a "befektetők gyűlölik a bizonytalanságot" elve érvényesül. Arra hívják fel a figyelmet, hogy az új elnök előtt álló kihívásokra - akárki is lesz az -, a költségvetés hiányának csökkentésére, az államadósság növekedésének megfékezésére Obama olyan válaszokat adhat, amelyek kedvezőtlenek a vállalkozásoknak. Ily módon sokak szemében a republikánusok kínálta bizonytalansággal szemben a biztos rosszként jelenhet meg a hivatalban lévő elnök.