Betartottuk ígéretünket - adta hírül a pártok finanszírozásának eltörléséről szóló döntést Enrico Letta miniszterelnök a Twitter közösségi portál oldalán. Letta arra emlékeztetett, hogy kormánya ezt tűzte ki egyik elsődleges célként áprilisi megalakulásakor. "Üres szavak. Ha ez így van, akkor Letta azonnal fizesse vissza azt a 45 millió eurót (13,5 milliárd forintot), amelyet a Demokrata Párt (PD) az idén kapott választási támogatásként" - reagált azonnal szintén a világhálón Beppe Grillo, az 5 Csillag Mozgalom (M5S) vezére. Az M5S az egyetlen olasz parlamenti párt, mely a februári választásokat követően önként lemondott a neki járó költségvetési támogatásról.
A kormányülésen született döntésről a parlamentnek is szavaznia kell. A szenátusnak és a képviselőháznak hatvan napja van arra, hogy a kormány által benyújtott tervezetből törvény legyen. Enrico Letta és kormánya szerdán bizalmat kapott a parlamentben. Elemzők szerint az állami pártfinanszírozás eltörlésével Letta a parlament után a választók előtt is bizonyítani akarja kormánya hatékonyságát.
Az olasz parlamenti pártok 1974 óta részesülnek állami támogatásban. Eltörlésére több népszavazást is rendeztek, eredménytelenül. Az utóbbi évek gazdasági válsága azonban megkérdőjelezte a pártoknak a költségvetésből évente fizetett milliók jogosságát. A parlament elé benyújtott törvénytervezet szerint a pártokat a magánszemélyek önkéntes alapon jövedelemadójuk két ezrelékével támogathatnák. Vállalatok, intézmények esetében a pártfinanszírozás plafonja 300 ezer euró (mintegy 90 millió forint) lenne. A pártokat támogatók adókedvezményben is részesülnének.
Antonio Di Pietro, a kilencvenes évek olasz pártfinanszírozási rendszerét felszámoló Tiszta Kezek ügyészcsoport egykori tagja szerint először látni kell a törvénytervezet még nem ismert szövegét, utána derül ki, hogy a római kormány szándékai valóban komolyak.
Korábban a római kormány a pártfinanszírozás fokozatos csökkentését ígérte egészen 2017-ig, amikor végleg megszűnt volna a parlamenti erők állami támogatása.