A világ legnagyobb hitelminősítő csoportja péntek éjjel, az európai és amerikai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy Ukrajna államkötvény-osztályzatát az eddigi Caa1-ről egy fokozattal "Caa2"-re rontotta, és az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben. Ez a besorolás - amely más hitelminősítők módszertanában CCC-nek felel meg - a legrosszabb szuverén adósosztályzat egész Európában. A Caa/CCC minősítési kategória már rendkívüli kockázatokra figyelmezteti a befektetőket az érintett adóssal kapcsolatban.

A héten egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's is ebbe a kategóriába süllyeszttette Ukrajnát, az addigi B mínusz/B-ről egy fokozattal CCC plusz/C-re rontva a hosszú és a rövid futamidejű ukrán szuverén devizaadósság besorolását.

A Moody's a pénteki leminősítéshez fűzött indoklásában a lépés fő tényezőjeként emelte ki az ukrajnai válság eszkalálódását és azt, hogy a válságot növekvő mértékű erőszak kíséri. A hitelminősítő szerint a kormány és az ellenzék egyaránt egyre merevebb álláspontja, valamint a tiltakozó megmozdulások átterjedése a nyugati országrészekre megnövelte egy súlyos - potenciálisan hatalmi űr és elhúzódó politikai bizonytalanság kialakulásával járó - kormányzati válság valószínűségét.

A Moody's szerint a leminősítés másik fő tényezője az, hogy megnőtt a külső likviditási igény meredek megugrásának kockázata, tekintettel arra, hogy a politikai bizonytalanság és a hazai fizetőeszköz gyengesége miatt növekszik az ukrán lakosság devizakereslete.

Az osztályzatrontás harmadik fő oka a cég szerint az, hogy bizonytalanabbá vált az orosz pénzügyi támogatás. A Moody's szerint jelentősen csökkentené Oroszország készségét a megígért 15 milliárd dolláros támogatási csomag fennmaradó részének folyósítására, ha Ukrajnában rendszerváltás történik, és ennek eredményeként normalizálódásnak indulna Ukrajna és az Európai Unió viszonya.

Az ukrán miniszterelnök minapi lemondása és a tervezettnél korábbi elnökválasztás kockázata jelentősen bonyolította és kiszámíthatatlanabbá tette Ukrajna és Oroszország kapcsolatait - áll a Moody's elemzésében.

A rontott adósosztályzat negatív kilátását a cég szerint elsősorban a külső likviditási válság továbbra is fennálló kockázata indokolja. Ez a kockázat a Moody's szerint még abban az esetben is fennmarad, ha Oroszország a teljes pénzügyi támogatási csomagot folyósítja, mivel korlátozott annak a valószínűsége, hogy az ukrán kormány képes lesz kezelni az ukrán gazdaság alapvető szerkezeti problémáit.

Az S&P Capital IQ piaci adatelemző csoport minap Londonban bemutatott új globális országkockázati listáján Ukrajna továbbra is a világ legkockázatosabb tíz államadósa között szerepelt, és a kelet-európai térségen belül messze a legkockázatosabb szuverén adós az államadósság-törlesztési leállás rizikójára köthető piaci biztosítási cseretranzakciók (credit default swaps, CDS) árazásai alapján.