"Kazahsztán stratégiai partnerünk, ezért szorosan figyelemmel követjük az ott zajló eseményeket" - mondta el Szijjártó Péter.
Csütörtök a külügy felvette a kapcsolatot a Türk Államok Szervezetének főtitkárával és jelezték, hogy támogatják a külügyminiszteri szintű, rendkívüli videókonferencia megtartásáról szóló kezdeményezést. A kazah fél kérésére ezt magyar idő szerint kedd reggelre hívta össze az üzbég soros elnökség.
"Külképviseleteink folyamatosan kapcsolatban vannak az országban tartózkodó magyarokkal, jelenleg nem tudunk bajba került állampolgárról" - írta Szijjártó Péter a bejegyzésében.
Az Európai Unió már aggodalmát fejezte ki a kazahsztáni helyzet miatt, de a magyar kormány egyelőre nem foglalt állást a konfliktussal kapcsolatban. Az Orbán Viktor féle vezetés jó kapcsolatot ápolt Nurszultan Abiszuli Nazarbajev korábbi elnökkel, aki állami kitüntetést is kapott.
A héten a rossz gazdasági helyzet, főként az üzemanyagárak emelkedése miatt indultak kormányellenes tüntetések, amelyek az erőszakos rendőri fellépés hatására felkeléssé alakultak át. Csütörtökön Moszkva ejtőernyősöket küldött a felkelés leverésére, a rendőrség járőrözött Almati törmelékkel borított utcáin, bár még mindig lehetett hallani lövéseket. Tucatnyian haltak meg, és Kazahsztán-szerte középületeket fosztogattak és gyújtogattak fel a volt szovjet köztársaság függetlenségének 30 éve alatt tapasztalt legsúlyosabb erőszakos cselekmények során.
Úgy tűnt, hogy a biztonsági erők pénteken a napok óta tartó erőszakos cselekmények után visszafoglalták Kazahsztán fő városának utcáit, és az Oroszország által támogatott elnök, Kaszim-Zsomart Tokajev azt mondta, hogy az országos felkelés leverése érdekében utasította csapatait, hogy lőjenek, ha kell - írja a Reuters.