A Bulgáriában, Csehországban, Horvátországban, Lengyelországban, Magyarországon, Svédországban és Romániában végzett felmérés azt jelzi, hogy a hét ország lakosságának szűk relatív többsége továbbra is támogatja az euró bevezetését, de arányuk 49 százalékra csökkent a tavalyi 52 százalékról. Ugyanakkor a megkérdezettek 48 százaléka nem támogatja az euróövezethez való csatlakozást.

Az egyes országok közt rendkívül nagyok az eltérések. Míg Romániában a válaszadók 68 százaléka, Bulgáriában 55 százaléka és Horvátországban 53 százaléka az euró mellett foglalt állást, Csehországban a megkérdezettek 70 százaléka, Svédországban 66 százaléka, Lengyelországban pedig 53 százaléka az eurózónához való csatlakozás ellen volt. Magyarországon a támogatók aránya a tavalyi 64 százalékról 60 százalékra csökkent.

A vizsgált hét országban a megkérdezettek átlagosan 51 százaléka úgy véli, hogy a már az euróövezethez tartozó országok számára előnyös a közös valuta, 53 százalékuk szerint viszont saját országuk számára hátrányokkal járna a csatlakozás. Előnyökre számít 54 százalék Romániában és 50 százalék Magyarországon, de mindössze 26 százalék Csehországban.

A megkérdezettek átlagosan 79 százaléka úgy látta, hogy országa még nem készült fel a csatlakozásra. A legmagasabb (86 százalék) Lengyelországban volt az arányuk, a legalacsonyabb (69 százalék) pedig Romániában. Magyarországon 79 százalék vélte így.