A Lars-Rokke Rasmussen dán kormányfővel folytatott megbeszélése után kettejük közös sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva kiemelte, hogy még nincs döntés arról, indul-e katonai művelet a damaszkuszi rezsim ellen a kelet-gútai Dúmában végrehajtott vegyifegyver-támadás miatt. Ha katonai akció indul, Németország nem vesz részt benne, de az államfő elmondta, támogat minden erőfeszítést, amely világossá teszi mindenki számára, hogy a vegyi fegyverek használata elfogadhatatlan.
Valamennyi lehetséges lépést meg kell vizsgálni, ami Németországnak elsősorban az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezetben (OPCW) folytatott munka támogatását jelenti. Merkel jelezte, hogy Németország akkor is támogatná az ENSZ BT tevékenységét, ha a "diplomácián túlmutató" lépéseket tenne.
Kapcsolódó
Németország 2014-ben az OPCW felkérésére részt vett a szíriai hadsereg bejelentett vegyifegyver-készletének megsemmisítésében. A dúmai támadás tanulságaként meg kell állapítani, hogy nem sikerült valamennyi ilyen fegyvert megsemmisíteni - mondta a német kancellár.
A német politikus csütörtökön telefonon beszélt Emmanuel Macron francia elnökkel. Beszéltek arról az aggodalomról is, hogy fenyeget a vegyi fegyverek használatának tilalmáról szóló globális közmegegyezés eróziója. Elmondta, hogy Németország most elsősorban Washingtonra és Párizsra figyel.
A Bassár el-Aszad elnök rezsimje ellen felkelők uralta Dúmában szombaton több mint 40 halálos áldozatot követelt egy feltehetően ideggázokkal történt támadás, amelyért a nyugati hatalmak a szíriai kormányt teszik felelőssé, és katonai megtorlást helyeztek kilátásba. A damaszkuszi vezetés és legfőbb szövetségese, Oroszország ezt visszautasítják, koholmánynak nevezve a Nyugat állításait.
A fotó forrása: MC3 Danny Ray Nunez Jr./Navy Office of Information/AFP..