A Bild című lap szerdai beszámolója szerint a legtekintélyesebb német vállalatok vezetői az utóbbi napokban sorra mondták le részvételüket a csütörtökön kezdődő fórumon. Elsőként Joe Kaeser, a Siemens elnök-vezérigazgatója közölte a szervezőkkel, hogy korábbi ígéretével ellentétben mégsem utazik Szentpétervárra, pedig ő márciusban még személyesen tárgyalt Vlagyimir Putyinnal Moszkvában, majd Jürgen Fitschen, a Deutsche Bank társvezérigazgatója jelezte, hogy váratlanul támadt elfoglaltságai miatt nem tud eleget tenni a meghívásnak. Utánuk mások mellett a Volkswagen és a Deutsche Post első embere, és végül Johannes Teyssen, az E.ON igazgatótanácsának elnöke mondta le a részvételt.
A vezető német cégek közül a legmagasabb szinten csak az MDAX-indexben szereplő - Oroszországban több mint 20 ezer embert foglalkoztató - Metro konszern képviselteti magát. A cég közleménye szerint "a jelenlegi nehéz helyzetben fontos fenntartani a párbeszédet" az orosz partnerekkel.
A hét végén számos német vállalati vezetőt meghívtak a berlini kancellári hivatalba egy háttérbeszélgetésre a szentpétervári fórum ügyében. A hivatal a Bildet arról tájékoztatta, hogy a megbeszélésen csupán ismertették a kormány álláspontját, és nem gyakoroltak nyomást senkire.
A berlini amerikai nagykövetség képviselői viszont azt jelezték több cégnek, hogy kedvezőtlen hatással lehet az amerikai üzleti kilátásokra a részvétel a fórumon, amelyen Vlagyimir Putyin orosz elnök is felszólal - írta a Bild.
A nagykövetség szerdán nem erősítette meg a lap értesülését, de a washingtoni külügyminisztérium vonatkozó állásfoglalását idézve közölte, hogy "nem lenne megfelelő üzenet, ha vállalatok felső vezetői oroszországi konferenciákon magas rangú kormányzati képviselőkkel mutatkoznának nyilvánosan". A szentpétervári nemzetközi gazdasági fórumot 1997 óta rendezik meg, az esemény védnöke az orosz elnök. Tavaly Angela Merkel is részt vett a tanácskozáson, a kancellárt cégvezetőkből álló nagy létszámú delegáció kísérte el.