A nemzetközi hitelminősítő által kivonatosan már néhány hete bemutatott, csütörtökön azonban teljes részletességében ismertetett felmérésben 105 kötvénypiaci befektetési alap vett részt; e társaságok együtt 8600 milliárd euró befektetői tőkét kezelnek.
A vizsgálat eredményei alapján a válaszadók 41 százaléka gondolja úgy, hogy az euróövezet már túljutott a válság legrosszabb időszakán, és az eurójegybank (EKB), valamint az euróövezeti hatóságok mindent megtesznek az euró megmentéséért.
Az abszolút többség azonban gyökeresen ellentétes véleményt vall. A megkérdezett intézményi befektetők 30 százaléka szerint a piacok "irracionális mértékben derűlátók", és nem vesznek tudomást Európa gyenge gazdasági kilátásairól, további 29 százalék pedig azzal számol, hogy emiatt a jelenlegi piaci nyugalom rövid életű lesz.
A Fitch Ratings elemzői a negyedéves felméréshez fűzött kommentárjukban közölték, hogy szerintük is éles ellentétben áll a folytatódó euróövezeti recesszió és a munkanélküliség Európa-szerte tapasztalt emelkedése a jelenlegi piaci hangulattal. A hitelminősítő szakelemzői szerint ha a mostani piaci folyamatokat nem támasztja alá a reálgazdaság stabilizálódása és az euróövezeti bankunió felé tett előrelépés, akkor fennáll az a veszély, hogy a nyáron újult erővel törnek ki ismét a piaci viharok, ahogy 2011-ben és 2012-ben is történt.
A Fitch csütörtöki ismertetése szerint az új felmérés egyértelműen kimutatta az európai intézményi befektetői közösség aggodalmait az euróövezet recessziójával és az inflációs folyamatokkal kapcsolatban is.
A vizsgálatba bevont befektetési alapkezelők 86 százaléka tart attól, hogy a valutaunió elhúzódó recessziója nagy kockázatot jelent az európai hitelpiacra. A Fitch kiemeli, hogy a cég által 2007 óta rendszeresen elvégzett ilyen jellegű felmérések eddigi történetében most a legmagasabb az így vélekedő intézményi befektetők aránya, amely ráadásul meredeken emelkedik: az előző felmérés során a befektetési alapkezelők 69 százaléka nevezte magasnak az euróövezeti recesszióból eredő hitelpiaci kockázatokat. Az euróövezeti szuverén adósságproblémákat a válaszadók 83 százaléka tartotta magas kockázatnak az európai hitelpiacok szempontjából.
Az euróövezet gazdasági kilábalásába vetett alacsony befektetői bizalmat jelzi a Fitch értékelése szerint az is, hogy körkérdésbe bevont befektetési társaságok mindössze 9 százaléka tartotta magasnak az inflációs kockázatot, ugyanakkor több mint háromszor ennyi, 29 százalék a deflációt nevezte jelentős kockázatnak Európában.
A felmérésbe bevont kötvénypiaci alapkezelők 55 százaléka számol azzal, hogy az euróövezeti szuverén adósok hitelpiaci kondíciói romlani fognak az idén. Az e kérdésben borúlátók aránya több mint a kétszeresére emelkedett a Fitch Ratings előző vizsgálata óta, akkor ugyanis még csak a befektetési társaságok 24 százaléka tartott ugyanettől.
Az intézményi befektetők a fejlett piaci államadósokat általánosságban is jóval kockázatosabbnak tartják a felzárkózó térségnél.
Arra a kérdésre, hogy melyik adóskategória képviselői lesznek kénytelenek szembenézni a legnagyobb refinanszírozási kihívásokkal a következő 12 hónapban, a válaszadók 53,9 százaléka a fejlett piaci régió szuverén adósait nevezte meg, a felzárkózó országcsoportot ugyanakkor alig 3,9 százalék jelölte be.
A Fitch mostani körkérdése kitért a ciprusi válságkezelés befektetői megítélésére is. A hitelminősítő kimutatása szerint a megkérdezett befektetési társaságok 80 százaléka más euróövezeti országokban is alkalmazható precedens megteremtéseként értelmezte a ciprusi bankválságra adott hivatalos válaszlépéseket, amelyek veszteségeket róttak a két legnagyobb ciprusi bank betéteseire és kötvénytulajdonosaira.
Más nagy londoni házak szerint a ciprusi bankválság megoldására tett lépések ellenére sem múlt el annak a kockázata, hogy Ciprus végül távozni kényszerül az euróövezetből.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének makroelemzői az euróövezeti periféria kilátásairól befektetők számára minap összeállított előrejelzésükben úgy fogalmaztak, jóllehet Ciprus távozása a valutaunióból továbbra is a kisebb valószínűségű forgatókönyv, azonban nem is elhanyagolható ez a kockázat.
A GS londoni elemzői szerint ugyanis a túlméretezett ciprusi pénzügyi szektor - és ennek következtében az összes kapcsolódó jogi, tanácsadói, ingatlanfejlesztési és kiskereskedelmi ágazat - összeomlása a hazai össztermék (GDP) olyan mértékű visszaesését vonja maga után, amelyet egyelőre megjósolni is nehéz, de ez a visszaesés messze meghaladhatja a hivatalos becsléseket.
Ebben a környezetben Ciprus euróövezeti tagságának fennmaradása végső soron azon múlik, hogy a társadalom elviseli-e az ehhez szükséges fájdalmas kiigazításokat, és azon is, hogy a többi euróövezeti társállam milyen mértékben hajlandó ezt finanszírozni - vélekedtek a Goldman Sachs szakértői.