A Shell, amellyel Kijev még tavaly megállapodott, hogy az ukránok partnereként vesz részt a Juziszkaja palagáz-mező kitermelésében, elnyerte a kelet-donyecki régió hatóságainak jóváhagyását is a kitermelt gáz megosztásához. A Kyiv Post szerint Ukrajna rendelkezik Európa harmadik legnagyobb palagáz-készletével, amelynek nagyságát 1,2 ezer milliárd köbméterre becsülik.

Ha a juziszkajai kutatások eredményesnek bizonyulnak, öt-hat éven belül évi több milliárd köbméter gázt adhat a mező, ami tíz év alatt 8-10 milliárdra, és a csúcson, 13-15 év múlva 20 milliárdra emelkedhet - nyilatkozta Oleh Proszkurjakov, a természeti erőforrások minisztere. Ez nemcsak az ország energiafüggetlenségét erősíti meg, de a gázárak csökkenésével is járhat. Emellett sok milliárdos beruházást hoz az országba - a Shell ugyan nem hajlandó az összegről nyilatkozni, de Kijevben minimum 10 milliárd dollárról beszélnek.

A két félnek májusig kell aláírnia a szerződést. Egy másik tendert az amerikai Chevron nyert meg, az a palagáz-mező az ország nyugati részében található.

Ukrajna jelenleg 1000 köbméter orosz gázért 430 dollárt kénytelen fizetni, mivel nem képes rávenni Moszkvát az ár csökkentésére. Annak ellenére, hogy a Gazprom megfenyegette: a szerződés alapján akkor is ki kell fizetnie a gáz leszerződött mennyiségét, ha azt nem használja fel, Viktor Janukovics közölte, hogy a 2011-es 40 milliárdról idén 18 milliárd köbméterre csökkenti az orosz gázimportot.

A függetlenedés stratégiájában az olyan hosszú távú elemek mellett, mint a palagáz-kitermelés, gyorsabban hatóak is vannak. Ezek közé tartozik az, hogy a Németországnak szállított orosz gázból vásárolnának - ugyanis még az is 40-70 dollárral kevesebbe kerülne ezer köbméterenként, mint amit közvetlenül kapnak a Gazpromtól. Már tavaly termelésmegosztási megállapodást írtak alá az ExxonMobillal és a Royal Dutch Shell-lel az offshore-termelés fellendítésére, és tervezik egy cseppfolyósított földgáz (lng) kikötő építését. Emellett 3,7 milliárd dolláros kölcsönt és technológiát kapnak a kínaiaktól a gázzal működő erőművek széntüzelésre való átállítására - amiből az országnak óriási a kapacitása.