A politikust az elmúlt hetekben amiatt érte a legtöbb bírálat, hogy a választások elvesztése után, de még hivatalban lévő miniszterelnökként gyakorlatilag saját magát "buktatta felfelé" azáltal, hogy az általa vezetett kormány őt jelölte a brüsszeli testületbe. Mint mondta: július vége volt a jelöltek megnevezésének határideje, így kormányának választania kellett aközött, hogy nem küld nevet Junckernek - ezzel potenciálisan azt kockáztatva, hogy nem tud felállni időben az új bizottság -, vagy több nevet küldenek, és Junckerre bízzák a döntést. "Ezek a tények, és semmi más" - szögezte le Bratusek.
Egy képviselő kérdésére kifejtette, hogy Szlovénia nem várhatott szeptember végéig, hogy megnevezze jelöltjét, az új kormány pedig csak szeptember 18-án állt fel. Állítását némileg árnyalja, hogy Belgium is csak szeptemberben nevezte meg jelöltjét, ráadásul az a kormánykoalíció, amely hivatalosan még hivatalba sem lépett, csak tárgyal a koalíciókötésről.
Bratusek elismerte, hogy a szlovén korrupcióellenes hatóság vizsgálatot indított a jelölés ügyében, de tagadta, hogy bármilyen formában késleltette volna az eljárás eredményének nyilvánosságra hozatalát.
"Jogász vagyok. Tisztelem a jogszabályokat. Sosem kerültem a törvény rossz oldalára" - hangsúlyozta Bratusek, közölve azt is: legfeljebb tilosban parkolásért vagy gyorshajtásért marasztalták el, az ügyben pedig minden törvényes kötelezettségének eleget tett.
A politikus arról beszélt, hogy a következő öt év az eddigi legnagyobb kihívásokat tartogatja, és ez az időszak abból a szempontból is kulcsfontosságú lesz, hogy sikerül-e helyreállítani az intézményekbe vetett bizalmat. Mint fogalmazott: számára egy megvalósult álom, hogy Szlovénia tíz éve csatlakozott az Európai Unióhoz. "Ide tartozunk. Az Európai Unió a megoldás, és nem a probléma" - jelentette ki a szlovén politikus az Európai Parlament és a bizottság és az EP közötti majdani együttműködés hosszas méltatását követően.
A volt kormányfő közölte: miniszterelnöksége alatt országa maradéktalanul teljesítette az EU úgynevezett harmadik energiacsomagjának előírásait, valamint Szlovénia számára a legnehezebb időszakban, az ország legsúlyosabb gazdasági válságában vette át a kormányzást. "Néha egy nő lágy érintésére van szükség, hogy lecsillapodjanak a dolgok" - vélekedett Bratusek.
A politikus szerint az energiauniónak minden esélye megvan arra, hogy a válságból kivezető út egyik építőköve lehessen. Arra az álláspontra helyezkedett, hogy az energia terén jelentkező kihívásokat egyik ország sem tudja egyedül megoldani. Úgy vélte: három pillérre kell építeni az energiauniót; egyrészt a belső piac megerősítésére, a kínálat diverzifikációján keresztül az ellátás biztonságának erősítésére, másrészt a megújuló energiaforrások szerepének, valamint az ezekhez köthető kutatás-fejlesztés és figyelemfelhívó tájékoztatási kampányok erősítésére, harmadrészt pedig a fenntartható fejlődés, a zöld növekedés előmozdítására, és a klímaváltozás elleni fellépésre.
"Az importfüggőség önmagában is kockázatot jelent, de ha egyetlen beszállítóra támaszkodunk, akkor könnyen kicsúszhatnak a kezünkből a dolgok" - húzta alá a szlovén liberális politikus, emlékeztetve, hogy az EU 1 milliárd euró értékben importál energiát naponta, energiaellátásának 53 százalékát külföldről fedezi, ami a teljes export ötödének felel meg.
Több képviselő kérdezte Bratuseket arról, hogyan oszlik majd meg a munka az energia- és klímaügyekért felelős biztos és az energiaunióért felelős alelnök között. A munka- és felelősségmegosztás kérdése már több politikus vonatkozásában előkerült. Bratusek közölte: meggyőződése, hogy az új bizottság hatékonyabban fog működni, az alelnökök feladata a munka koordinációja. Emellett arról is beszélt, hogy a nagyratörő célok kitűzése és elérése fontosabb, mint az, hogy személy szerint ki hozza a döntést.
Végső soron mi mindannyian, az Európai Bizottság testületileg felelős a döntésekért - szögezte le Bratusek. A meghallgatáson a politikus viszonylag gyakran ismételte önmagát, és erre több alkalommal fel is hívta a figyelmet. Többször elmondta például, hogy a kibocsátási és energiahatékonysági célok terén az Európai Bizottság önmagában aligha tud bármit is elérni.