A tanulmány szerint e nélkül az eurózóna szétesése fenyeget, ami súlyos politikai és gazdasági megrázkódtatásokhoz vezetne. Még egyetlen ország, például Görögország kilépése is pusztító következményekkel járna. A drachmát drasztikusan le kellene értékelni, az állam és a bankok nem tudnák teljesíteni adósságszolgálatukat, ami újabb bankválságot okozna. Ezt azonban már aligha lehetne megfékezni masszív állami hitelekkel, ahogy a Lehman Brothers csődje után - állítja a tanulmány.
Mindezt tekintetbe véve a valutaunió fenntartása kétségtelenül a jobbik alternatíva, még akkor is, ha az államháztartási konszolidáció hosszú ideig lelassítja a gazdasági növekedést Európában és recessziós időszakok is bekövetkezhetnek - vélik a szakértők.
Fontos lépés volt a stabilizáció felé a stabilitási paktum, de a szakértők szerint Európának a gazdasági és a pénzpolitika terén is össze kell nőnie, ami nem lehetetlen ugyan, de tekintve az egyes országok közötti hatalmas különbségeket, mindenképp a távoli jövő zenéje.
A tanulmány szerint ugyanakkor a közös eurókötvény nem megoldás, mert az adósságok szétterítése egyes országokra nagy terhet róna, mások számára pedig lehetővé válna, hogy még jobban eladósodjanak.