Az amerikai kongresszus csütörtökön szavaz az alsóház elnöke, a republikánus John Boehner deficitcsökkentési javaslatáról, ám tegnap még az ellenzéki képviselőket is győzködni kellett, hogy támogassák az előterjesztést. Boehner terve a kiadások 917 milliárd dolláros lefaragását tartalmazza a következő tíz évben, amiért cserébe 900 milliárd dollárral emelnék meg az USA 14,3 ezer milliárd dolláros adósságplafonját. Ezzel a jövő év elejéig húzhatná ki a kormány, a republikánus elképzelés szerint akkor tartanák egy újabb szavazást további 1,8 ezer milliárdos kiadáscsökkentésről, aminek elfogadásáért cserébe nagyjából ezzel az összeggel tovább emelnék az adósságkorlátot.
A kormánypártiak éppen a kétlépcsős megoldás miatt - amely a jövő évi elnökválasztási kampány idején egy újabb rosszízű plafonválsághoz vezetne - ellenzik a programot, és a Fehér Ház is jelezte, hogy ha elfogadják, megvétózza a csomagot. Ez lehet az oka, hogy 17 republikánus képviselő nem akarja támogatni Boehner előterjesztését - ha 23 ellenzéki nem áll be a sorba, akkor nem lesz meg a szükséges többség, és javaslat már a kongresszusi szavazáson elbukhat.
Kapcsolódó
Harry Reid, a szenátus demokrata párti frakciójának vezetője eközben intenzíven tárgyal a felsőház republikánus kisebbségi képviselőcsoportját vezető Mitch McConnell-lel a szenátusban szavazásra bocsátandó javaslatról. Ezt a demokraták dolgozták ki Reid irányításával, 10 éven át 2,2 ezer milliárd dollárral csökkentené a büdzsé kiadásait, úgy, hogy ebből egymilliárdot az iraki és az afganisztáni háború befejezésétől remél. Az adósságplafont 2,7 ezer milliárd dollárral emelné, ami lehetővé tenné, hogy a jelenlegi kormány 2013-ig vegyen fel hiteleket kiadásai finanszírozására.
A Bloombergnek nyilatkozó elemzők felhívják a figyelmet arra, hogy a két tervnek van egy nagy közös része: a körülbelül ezermilliárdos kiadáscsökkentés a büdzsé szabadon elkölthető részének zsugorításával, illetve az, hogy az erről szóló törvényben további megtakarításokra vállalna kötelezettséget a törvényhozás és a Fehér Ház. Az egyetértést azonban egyelőre meglehetősen színes vita fedi el. Reid például a BBC tudósítása szerint a republikánus párt jobbszárnyának adott "nagy, nyálas csóknak" minősítette Boehner tervét. Ezzel bizonyára reagál kollégája korábbi megjegyzésére, miszerint az ő javaslata "tipikus washingtoni trükköket" tartalmaz valódi megoldás helyett. Reid tegnap azt nyilatkozta a sajtónak, hogy "nagyon hamar varázslatos dolgok történhetnek a kongresszusban, ha a körülmények megfelelőek lesznek" - idézte a politikust a Bloomberg.
Megszólalt a vitában John McCain, a 2008-as elnökválasztási kampány republikánus jelöltje, élesen bírálva saját párttársait, akik az úgynevezett kiegyensúlyozott költségvetés mellett kardoskodnak. Ez utóbbi szerint az amerikai kormány csak olyan büdzsét fogadhatna el, amely nem haladja meg a GDP meghatározott százalékos arányát és szaldója pozitív. McCain "hülyének" és "bizarrnak", a választópolgárokat megtévesztőnek tartja az ötletet, amit csak azzal lehet magyarázni, hogy sok republikánus képviselő tavaly ősszel frissen került a kongresszusba, s ezért tapasztalatlan.