A lavinaszerűen zuhanó olajárak kezdenek mély szakadékot vájni a világ feltörekvő piacainak országai közé - írja összefoglalójában a Financial Times (FT). Egyes ágazatok, térségek és országok kezdik hasznát látni az olcsóvá vált energiahordozónak, míg mások szenvednek. A londoni Capital Economics kutatóintézet adatai szerint novemberben csak az ázsiai feltörekvő országok tudták növelni exportjukat.

Ezzel éles ellentétben a feltörekvő Európa, Latin-Amerika, a Közel-Kelet és Afrika kivitelének értéke jelentősen esett 2013 utolsó előtti hónapjához képest. Ami az iparágakat illeti, a Moody's hitelminősítő úgy látja, hogy az alapvető energiahordozók hirtelen áresése késleltetni fogja a hatékonyabb üzemanyag-felhasználást kínáló technológiák értékesítését, és ezzel keresztbe tesz az ezeket gyártó ágazatoknak. A repülőgépgyártó ipar nagyjai, az Airbus, a Boeing, a hajtőművek szállítói, a General Electric, a Pratt & Whitney, a United Technologies és a Rolls Royce kihívások elé néznek.

Fényes várakozások

Azok az acélgyártók, amelyek az olajiparnak szállítanak berendezéseket szintén megrendeléseik visszaesésére számíthatnak. Ugyanakkor az erősebben szabályozott körülmények között tevékenykedő áramszolgáltatók kevésbé fognak szenvedni. Mindez rávilágít arra miért az ázsiai feltörekvő országok, Kína, India, Dél-Korea, a Fülöp-szigetek, Thaiföld tudott a leggyorsabban hasznot húzni az olcsó olajból.

Ezek exportjuk túlnyomó részét feldolgozóiparuknak köszönhetik, miközben vásárlóik viszonylag sok pénzt megtakaríthatnak azon, hogy olcsóbban veszik az energiahordozókat. Így több szabadon elköthető jövedelem marad a zsebükben, amit másra fordíthatnak. A fogyasztói várakozások ennek köszönhetően érezhetően javulhatnak 2015 második negyedévében - vélik a JP Morgan Asset Management szakértői.

Halvány várakozások

A Capital Economics elemzői hasonlóan látják a közeljövőt. a feldolgozóipari exportjukra alapozó gazdaságok szerintük is a világgazdasági fellendülés élére kerülhetnek az év későbbi részében. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden feltörekvő ország jól jár, sőt a Capital Economics szakértői összességében 2015-ben is az export visszaesését várják a feltörekvő országok átlagában.

Emögött nem kis részben az európai feltörekvő országok gyenge teljesítménye áll. Hiába alapozzák ezek is kivitelüket főként feldolgozóipari termékekre - ugyanúgy, mint ázsiai társaik - legnagyobb felvevőpiacuk Európa és fontos számukra Oroszország is. Az előbbi halvány növekedése miatt nem kínál nagyobb értékesítési lehetőségeket, az utóbbit pedig az EU-USA szankciók és az olajbevételek kiesése zsugorítja. Ezek állnak a mögött, hogy Lengyelország és Magyarország gyengébben teljesít, a lehetőségeinél.