A világnak 15-20 éve van arra, hogy megoldást találjon erre a problémára - szögezte le a magyar államfő az ENSZ-ben a Vízügyi Elnöki Testület konferenciáján, amely nemzetközi összefogásra buzdító felhívással ért véget.
Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár és Jim Yong Kim, a Világbank elnöke az idén kérte fel Áder Jánost, hogy vállaljon szerepet a világszervezetnek ebben az új környezetvédelmi testületében.
Az államfő szerin az emberiség sorsa függ attól, hogy milyen sikeresen tud megküzdeni a klímaváltozás és a vízválság problémájával, amely világszerte egyre több országot fenyeget. Megállapítása szerint a világnak körülbelül másfél-két évtizede van még arra, hogy fordítson a helyzeten, mert később már - a felgyorsuló klímaváltozásnak betudhatóan is - az ellenőrzés kicsúszhat az emberiség kezéből.
"Ez az óriási feladat mindenkit próbára tesz - szögezte le Áder és az ismeretek megosztását és összefogást szorgalmazott. "A víz összeköt bennünket, a víz mindenki felelőssége" - fogalmazott a magyar államfő.
A tanácskozás utáni sajtókonferencián kifejtette: "a természeti erőforrások soha nem tapasztalt kizsákmányolásának vagyunk szemtanúi, s a várható vízválság elhárítása érdekében három feladat áll a felelősen gondolkodó politikusok és szakemberek előtt". Az államfő az ivóvíz biztosítását, a vizek elszennyeződésének megállítását és a hatékonyabb vízgazdálkodást említette feladatként.
Felhívta a figyelmet arra, hogy ma csaknem kétmilliárd ember nem jut tiszta vízhez, s ha nem sikerül változtatni, akkor milliárdnyi embernek nem lesz ivóvize és tízmillióknak kell majd elhagyniuk otthonaikat, hazájukat.
A tanácskozáson részt vett Jacob Zuma, dél-afrikai államfő, Enrique Pena Nieto mexikói elnök, Sejk Haszina Vazed bangladesi kormányfő, Hani Mulki, jordán kormányfő, és Mark Rutte, Hollandia miniszterelnöke, továbbá Tádzsikisztán és Peru elnöke.
A sajtótájékoztató után az MTI-nek nyilatkozva Áder János elmondta: nem lepte meg őt az óriási érdeklődés a vízkonferencia iránt, hiszen a vízválság mindenkit foglalkoztat. "Az elmúlt egy-két évben folyamatosan kaptuk a jelzéseket a természettől, hogy az az életforma, az a mezőgazdasági, ipari, vízgazdálkodási forma, amelyet kialakítottunk, immár nem fenntartható többé" - mondta az államfő. Utalt a rekord árvizekre, villám-árvizekre, aszályokra, s arra is, hogy emberek milliói kénytelenek elhagyni a lakóhelyüket, mert nincs elegendő vizük.
Kérdésre válaszolva Áder elmondta: az eddigi találkozók és tanácskozások eredményei is beépültek a politikai döntésekbe, a mostani tanácskozáson pedig már olyan konkrét technikai és pénzügyi lehetőségekről esett szó, amelyek segíthetnek a kialakuló válság megoldásában. Ezzel összefüggésben a Világbankkal és nagy fejlesztési bankokkal kidolgozandó együttműködésre utalt. Leszögezte ugyanakkor, hogy a magánbankokkal várható együttműködés nem fenyeget azzal a veszéllyel, hogy szegények milliói - éppen mert nem tudják megfizetni - nem jutnak normális ivóvízhez. Áder János szerint ugyanis például a Világbank az ENSZ-szel működik együtt, s minden egyes ENSZ-fórumon olyan deklarációk és megállapodások születtek, amelyek a vízhez való hozzáférést alapvető emberi jogként határozzák meg.