Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, és Antony Blinken amerikai külügyminiszter is megosztott a Twitteren egy nemzetközi nyilatkozatot, amely megerősíti, hogy az Afganisztánból távozni kívánó afgánok és külföldi állampolgárok számára lehetővé kell tenni a távozást. Az utakat, repülőtereket és határátkelőket nyitva kell tartani, és fenn kell tartani a nyugalmat.
A kiadott dokumentumban az azt aláíró országok kijelentik:
Kapcsolódó
A távozni kívánó afgánok és külföldi állampolgárok számára lehetővé kell tenni a távozást; az utakat, repülőtereket és határátkelőket nyitva kell tartani, és fenn kell tartani a nyugalmat.
Az afgán nép megérdemli, hogy biztonságban, védettségben és méltóságban éljen. Mi a nemzetközi közösségben készen állunk arra, hogy segítsük őket.
Az Afganisztánról kiadott, fenti közös nyilatkozatot eredetileg 73 ország és az EU külügyi főképviselője írta alá, amelyek a következők:
Albánia, Ausztrália, Ausztria, Bahama-szigetek, Belgium, Burkina Faso, Chile, Costa Rica, Costa Rica, Elefántcsontpart, Cseh Köztársaság, Dánia, Dominikai Köztársaság, El Salvador, Észtország, Kanada, Kolumbia, Horvátország, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Mikronéziai Szövetségi Államok, Fidzsi-szigetek, Finnország, Franciaország, Grúzia, Ghána, Ghána, Görögország, Németország, Guatemala, Guyana, Haiti, Honduras, Izland, Horvátország, Írország, Olaszország, Japán, Koszovó, Lettország, Libéria, Lichtenstein, Litvánia, Luxemburg, Málta, Marshall-szigetek, Mauritánia, Montenegró, Nauru, Hollandia, Új-Zéland, Niger, Észak-Macedónia, Norvégia, Palau, Panama, Paraguay, Lengyelország, Portugália, Katar, Koreai Köztársaság, Ciprusi Köztársaság, Románia, Sierra Leone, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország, Suriname, Svédország, Togo, Tonga, Uganda, Egyesült Királyság, Ukrajna és Jemen.
A listához csatlakozott az Amerikai Egyesült Államok is:
The United States joins the international community in affirming that Afghans and international citizens who wish to depart must be allowed to do so. Roads, airports, and border crossing must remain open, and calm must be maintained. https://t.co/lsNdsPETsW
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) August 16, 2021
Az uniós tagállamok aláírói közül viszont hiányzik Magyarország és Bulgária.
Belgium nem küld vissza migránsokat
A belga kormány - a tálib felkelők győzelme után - úgy döntött, hogy mégsem küldi vissza Afganisztánba azokat a migránsokat, akik nem kaptak menekültstátuszt az országban - írta hétfőn a The BrusselsTimes hírportál az MTI szerint.
A lap szerint Sammy Mahdi migrációs és menekültügyekért felelős államtitkár csütörtökön még úgy nyilatkozott, hogy nem hajlandó követni Hollandia és Németország példáját, így a belga kormány nem fogja felfüggeszteni a kitoloncolásra várók hazatelepítését. Mahdi azóta megváltoztatta az állápontját, és kijelentette, hogy az illegális bevándorlókat légi úton lehetetlen visszaküldeni Afganisztánban, mivel jelenleg kaotikus állapotok uralkodnak a kabuli nemzetközi repülőterén.
Belgiumnak továbbá biztosítania kell a háború és az üldöztetés elől menekülők védelmét
- idézte az államtitkárt a The BrusselsTimes.
Belgium múlt hétfőn - Németországgal, Ausztriával, Hollandiával, Dániával és Görögországgal, együtt - az Európai Bizottsághoz fordult levélben, amelyben azt kérték, hogy az unió ne akadályozza meg a menekültstátuszra nem jogosultak hazaküldését Afganisztánba. Németország és Hollandia múlt hét közepén bejelentette, hogy a háborús helyzet miatt nem küldi vissza az illegális migránsokat hazájukba.
Hétfői hírek szerint több száz, Afganisztánból menekülni akaró civil hatolt be a kabuli nemzetközi repülőtérre, az ott lévő amerikai csapatok a levegőbe lőttek a tömeg oszlatására. Vasárnap a radikális iszlamista tálib seregek harc nélkül behatoltak a fővárosba, és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket. Vasárnap Asraf Gáni afgán elnök elmenekült az országból, a tálibok pedig a főváros teljes területét ellenőrzésük alá vonták.