Elemzők szerint egyre többen aggódnak világszerte, hogy - a jelenleg tapasztalt magas olajár miatt is - több fejlett állam gazdasága recesszióba fordulhat az elkövetkező időszakban. Az olajárak azért is magasak, mert a piacok attól tartanak, hogy kiéleződik a konfliktus a nyugati államok és az OPEC-tag Irán között.
Az OPEC kutatási vezetője Tokióban arról számolt be, hogy a lassuló világgazdasági növekedés és az euróövezeti válság hatására napi 800 ezer hordóval csökkent idén az olaj világpiaci kereslete. "Ez a szám nagyobb lehet, ha a Kínában és az Egyesült Államokban tapasztalt trendek folytatódnak" - tette hozzá.
A nem OPEC-kitermelők várható termelésnövelésével együtt így átlagosan 29,8 millió hordóra csökken az OPEC-tagállamok olaja iránti napi kereslet. Ez lényegesen elmarad az OPEC jövő évben várható, napi 36,7 millió hordós kitermelési kapacitásától.
Hasszan Kabazard a közgyűlésen elmondta: a szervezet elkötelezett az olajpiac stabilitása mellett. "Ez azt jelenti, hogy a szervezet a fogyasztók számára folyamatosan, a világgazdasági növekedést támogató, illetve a jövőbeli ellátást biztosító árszinten kínál olajat".
A referenciaként szolgáló északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 113,87 dolláron zárt pénteken Londonban. A Brent júniusban, 88,49 dolláron volt idei mélypontján, míg februárban, 123,18 dolláron éves csúcsán.