Az orosz médiában nagy visszhangot vert a Szövetségi Növényi- és Állategészségügyi Felügyelet (Rosszelhodnadzor) képviselőjének nyilatkozata, miszerint a felügyelet részletes ellenőrzéséből kiderült: az élelmiszerek egynegyede hamisított termék. A probléma mindenféle árura vonatkozik, egyet kivéve: a tojást. Azt csak Kínában hamisítják, nálunk nem - mondta.
A nyilatkozatot nem sokkal követte a cáfolat. A fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) a neves Gajdar fórumon tagadta, hogy a társhatóság valódi adatokat hozott volna nyilvánosságara.
Nem tudja a jobb kéz...
Kétségeket ébreszt a cáfolattal szemben, hogy az állat-egészségügyi szervezet képviselője konkrét példákat is mondott - írta a Moszkovszkij Komszomolec. Egy másik orosz lap pedig úgy kommentálta az esetet, hogy az olcsó helyettesítő termékek elöntötték az orosz élelmiszerpiacot, miközben a hivatalos szervek csak az igazi termék minőségét vizsgálják.
A Nyezaviszimaja Gazeta szerint az elmúlt években egyik felügyelet és a mezőgazdasági minisztérium sem hozott nyilvánosságra olyan adatokat, amelyek tükröznék a probléma nagyságát. A lap emlékeztet arra, hogy a múlt év elején a Rosszelhodnadzor úgy értékelte, hogy a hazai sajtok között a helyettesítő anyagok 80 százalékot tesznek ki, míg a másik felügyelet és a minisztérium cáfolták ezt.
Politikai szál
A Nyezaviszimaja Gazeta szerint az élelmiszer-helyettesítők nagyon fontosak az ország társadalmi-gazdasági stabilitásának szempontjából, mert azt a benyomást keltik, hogy az országban rendben van az üzletek ellátása élelmiszerekkel. A lap szerint az orosz hivatalnokok attól félnek, hogy ha komolyan veszik az élelmiszerek minőségének garantálását, az hiányt eredményezhet.
Szakértők szerint az alkoholok piacán a hamisítványok aránya eléri a 40 százalékot, az élelmiszerekén a 10 százalékot. Azoknak a termékeknek az aránya, amelyek nem felelnek meg a minőségi követelményeknek, 15 százalék. Az utóbbi az orosz piacon a legmagasabb arány az elmúlt 10-15 évben. Európa más országaiban a hamisítványok nem haladhatják meg az összes termék öt százalékát.
Az orosz statisztikai hivatal adatai szerint 2016. január és november között a hamis termékek aránya a hús- és baromfiáruk között 6,6 százalék, a halaknál 5,8 százalék volt.