Kayvon Modjarrad, a Walter Reed Army Institute of Research fertőző betegségekért felelős igazgatója a Defense One-nak elmondta, hogy "heteken belül" pozitív eredmények várhatók a hadsereg saját Covid-19 vakcinájának első humán kísérleteiből.

Az oltóanyagot az elképzelhető és már ismert koronavírusváltozatok ellen tervezték, és a többi Covid-19 vakcinától eltérően egy olyan fehérjéből áll, amelyen 24 különböző, a vírusra jellemző génrész és kapcsolódási pont van. Utóbbiakra a tudósok különböző változatokból származó tüskefehérjéket csatolhatnak, amelyek az immunrendszert a vírus számos típusának felismerésére trenírozzák.

A vakcinával nem emberi főemlősökön végzett kezdeti kísérletek erős antitestválaszt generáltak, amely mind a Covid-19-et okozó eredeti törzs ellen védett, mind a vírus változatai, sőt más koronavírusok, például a 2000-es évek elején világszerte elterjedt SARS-CoV-1 vírus ellen is - derül ki a Science Translational Medicine című szaklapban múlt héten megjelent tanulmányból.

Az első humán kísérletek áprilisban kezdődtek, közölte a WBAIR sajtóközleményében, és Modjarrad elmondta a Defense One-nak, hogy a vizsgálatban olyan embereken tesztelték a vakcinát, akik nem voltak beoltva, és korábban nem fertőződtek meg a Covid-19 vírussal. Az eredmények most a végső felülvizsgálaton mennek keresztül, majd közzéteszik őket.

A vakcina széles hőmérséklet-tartományban tárolható, ami megkönnyítheti a világszerte történő terjesztését, és az a nyilvánvaló képessége, hogy más koronavírusok ellen is védelmet nyújt, azt jelenti, hogy segíthet a Covid-19-en túl megjelenő jövőbeli vírusok járvánnyá fejlődésének megakadályozásában is.

"Úgy döntöttünk, hogy ahelyett, hogy csak a [SARS-CoV-2] eredeti megjelenésére összpontosítanánk, inkább a hosszú távú játékra vetünk egy pillantást, és inkább számításba vettük, hogy a vírusok mutálódnak, lesznek olyan változatok, jövőbeli vírusok, amelyek új kórokozók formájában jelenhetnek meg" - mondta Modjarrad a Defense One-nak. 

A vakcina fejlesztésének következő szakasza a második és harmadik fázisú, embereken végzett kísérletek lesznek. Modjarrad elmondta a Defense One-nak, hogy a következő kísérleti fázisban azt vizsgálják majd, hogyan működik a vakcina olyan embereknél, akik korábban már kaptak Covid-19 vakcinát vagy megfertőződtek a vírussal.