A társadalombiztosításra vonatkozó uniós szabályozás lényege, hogy mindenki egy országban fizet tb-t, mert ezzel elkerülhetők a viták, ki, honnan kapja majd a nyugdíját. A megállapodásból azonban az Egyesült Királyság kilép, ami az ott dolgozó uniós polgároknak problémát jelenthet - mondta el a Klubrádiónak adott interjújában Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group a tanácsadó cég jogi partnere.
Eddig azoknak a magyaroknak, akinek Nagy-Britanniában volt a munkája, és ott fizették maguk után - ők vagy a munkáltatójuk - a tb-járulékot, nem volt szükségük további külön eljárásra. Ha a befizetéseikről leadtak egy igazolást a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak, akkor Magyarországon már nem kellett tb-t fizetniük.
A nyugdíj esetében kölcsönös elismerés alapján határozták meg a járandóságokat. Ha például valaki ledolgozott negyven évet Magyarországon, meg még tízet Nagy-Britanniában, akkor az itthoni nyugdíjszámításnál a külföldön eltöltött időt is figyelembe kellett venni, és viszont. Ha azonban az EU, vagy Magyarország a brexit után nem köt valamilyen idevágó megállapodást az Egyesült Királysággal, akkor előfordulhat, hogy az említett tíz év nem számít majd szolgálati időnek.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!