A magánhitelezők elé hivatalosan pénteken előterjesztendő javaslat értelmében a több mint 66 milliárd dolláros tőketartozást 5,4 százalékkal, azaz 3,6 milliárd dollárral, a kamatfizetési terheket pedig 62 százalékkal, 37,9 milliárd dollárral akarja csökkenteni az argentin kormány.
A tőke és a kamatok fizetését három évre felfüggesztik, 2023-tól kezdenék el a kamatfizetést fokozatosan növekvő, 0,5 százalékról 2,33 százalékra emelkedő ütemben - közölte Martín Guzmán pénzügyminiszter csütörtökön. Két évtizeden belül másodszor mehet csődbe az argentin állam
"Nyilvánvaló, hogy Argentína jelenleg semmit nem tud törleszteni
- idézi a portál Guzmánt.
A hitelezők legalább 70 százalékának el kell fogadnia a javaslatot, különben két évtizeden belül immár másodszor csődbe megy az argentin állam. A kormány húsz napot ad a hitelezőknek, hogy döntsenek.
Argentína súlyos gazdasági válságban van, a túlméretezett állami apparátus, az ipar alacsony termelékenysége és a hatalmas árnyékgazdaság miatt az államnak alig van adóbevétele.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) a közelmúltban fenntarthatatlannak minősítette Argentína államadósságát, és arra számít, hogy idén 5,7 százalékkal csökken a gazdaság teljesítménye. A dél-amerikai állam nem tudja törleszteni az IMF-fel szemben fennálló 44 milliárd dolláros hitelét sem. A gazdaság gyakorlatilag hetek óta nem működik az országban
Az argentin kormány nagyon szigorú intézkedéseket vetett ki a koronavírus-járvány megfékezésének érdekében, így a gazdaság gyakorlatilag hetek óta nem működik.
Argentínában a SARS-CoV-2 vírus által megfertőzött személyek száma péntekre meghaladta a 2600-at, a halálos áldozatok száma pedig 122 volt. A Buenos Aires-i tőzsde indexe 6,21 százalékos mínuszban zárt csütörtökön, az argentin peso pedig enyhén gyengült a dollárhoz képest, egy dollárért 65,69 pesót adtak péntek délelőtt a nemzetközi bankközi kereskedésben, 0,13 százalékkal erősödött a dollár.