A nehéz gazdasági helyzetben lévő Görögország hónapok óta az európai migránsválság epicentrumában van, ugyanakkor kiterjedt logisztikai műveletet igyekszik megszervezni, amely a továbbra is százával érkező migránsok menedékkérelmi eljárásainak feldolgozásához szükséges.
"Gyorsan és szervezetten kell cselekednünk az elkövetkező néhány napban, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el" - mondta Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök Dimitrisz Avramopulosz migrációs politikáért felelős uniós biztossal tartott találkozóját követően Athénban. "A személyzeti támogatásnak hamar kell jönnie" - tette hozzá.
Az Európai Bizottság korábban arról számolt be, hogy a megállapodás teljesítésén négyezer ember fog dolgozni, és ebből nagyjából kétezret a tagállamoknak kellene rendelkezésre bocsátaniuk. Eddig egyetlen szakember sem érkezett Görögországba egy görög tisztségviselő szerint.
Franciaország és Németország összesen hatszáz rendőrt és menekültügyi szakembert küld Görögországba az uniós tagállamok és Törökország vezetői között létrejött migrációs egyezmény hatékony végrehajtása érdekében - közölte hétfőn a Politico című brüsszeli hírportál. Avramopulosz szerint Hollandia is ígéretet tett arra, hogy logisztikai segítséget nyújt és személyzetet is biztosít.
Az uniós határvédelmi ügynökség, a Frontex pedig további 1500 rendőrt és 50 menekültügyi szakembert kérvényezett, akik a menekültek Törökországba való visszaküldésében segédkeznének. Jelenleg a Frontex 734 dolgozója van bevetésen Görögországban, különösen a tengeren és a migránsáradat által érintett szigeteken.
"Kulcsfontosságú fordulóponthoz érkeztünk ... az európai menekültválság kezelése teljes egészében a megállapodás végrehajtásától és sikerétől függ" - mondta Avramopulosz.
Ugyanakkor hétfőn, vagyis a megállapodás hivatalos hatályba lépését követő napon a hatóságok adatai szerint 1662 migráns érkezett a görög szigetekre a török partvonalról a kora reggeli órákban, ami kétszerese vasárnap regisztráltnak.