Lengyelország közel van ahhoz, hogy az amerikai Westinghouse Electric Co.-t válassza partnerül egyik tervezett nukleáris erőműve felépítéséhez - idézi a Bloomberg Jacek Sasint, a varsói kormány miniszterelnök-helyettesét és Anna Moskwa környezetvédelmi minisztert. A két kormánytag azt követően szólalt meg, hogy Washingtonban találkoztak Jennifer Granholmmal, az USA energiaügyi miniszterével.
A lengyel kormány úgy képzeli, hogy atomerőművekkel váltja ki az ország áramellátásában még mindig kulcsszerepet játszó széntüzelésű erőműveket. Ennek szellemében már 2033-ban be akarják indítani az első reaktort, és két helyszínen összesen 6-9 gigawattnyi nukleáris áramtermelő kapacitást akarnak telepíteni (a paksi atomerőmű 2 gigawattos).
Miután az orosz szállítót kizárják, az amerikai cég mellett a dél-koreai Korea Hydro & Nuclear Power Co. és a francia Electricite de France SA hajtott rá a zsíros lengyel üzlet megszerzésére. A két miniszter most azzal indokolta, hogy a Westinghouse lehet a befutó, hogy Lengyelország egész biztonsági rendszerét az amerikaiakkal való együttműködésre építi.
Több szállító
Az erőltetett ütemű beruházáshoz két partnert akarnak választani a lengyelek, egyiket az egyik, a Balti-tenger partjára tervezett erőműhöz, a másikat az ország középső részébe tervezett másik létesítményhez. A lengyel média szerint a következő hetekben megjelölhetik az egyik szállítót, amely jó eséllyel a dél-koreai cég lehet, míg a másikat 2022 végéig akarják kiválasztani.
Sasin nem beszélt arról, mekkora lehet a megrendelés értéke. Ezt vélhetően nem azért tette, mert az elmúlt évtizedek néhány atomerőmű-beruházása esetén, amikre hivatkozhatna, egytől egyig tervezhetetlennek bizonyultak a költségek, azaz sokkal többe kerültek, mint amire a megrendelő számított és a teljesítési határidőket nem lehetett komolyan venni.