Az ausztrál parlament csütörtökön elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely az ország legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátó vállalatait a szennyezés jelentős csökkentésére, illetve szén-dioxid-kvóták vásárlására kötelezi.
A balközép munkáspárti kormány szerint az új reformok elengedhetetlenek ahhoz, hogy az ország elérje a kitűzött klímacélokat.
Ausztrália parlamentje még szeptemberben fogadta el azt a törvényt, amelynek értelmében 2030-ra 43 százalékkal csökkenti, 2050-re pedig nullára redukálják az országban a szén-dioxid-kibocsátást.
Ez a törvény volt az első klímavédelmi lépés, mióta a Munkáspárt tavaly májusban hatalomra jutott a Konzervatívok legyőzésével.
A Konzervatívokat azzal vádolták, hogy tétlenkednek a klímaváltozás elleni harcban, mert hivatali idejük alatt Ausztrália a világ egyik legnagyobb szén- és gázexportőre volt.
A szeptemberben meghozott rendelet szerint a 2030-ra vállalt kibocsátáscsökkentés 50 százalékkal ambiciózusabb, mint az előző kormányé.
Egészen durva követelményeket iktatna törvénybe az EU
Az Európai Bizottság javaslatot tett a nulla nettó kibocsátású iparról szóló jogszabályra, amelynek célja a tiszta technológiák uniós gyártásának fokozása, valamint annak biztosítása, hogy az Európai Unió megfelelő eszközökkel rendelkezzen a tiszta energiára való átálláshoz. Bővebben>>>Meghatározták a kibocsátási plafont
A most elfogadott törvényt a szenátusban 32-26 arányban szavazták meg, július 1-jén lép életbe, kibocsátási plafont határoz meg, és
arra kényszeríti Ausztrália 215 legnagyobb üvegházhatású gázokat kibocsátó vállalatát, hogy évente 4,9 százalékkal csökkentsék a szennyezést, vagy szén-dioxid-kvóták vásárlásával teljesítsék a célokat.
Az ausztrál kormány szerint így a károsanyag-kibocsátás nem lesz képes meghaladni az ország jelenlegi, évi 140 millió tonnás szennyezési szintjét, és ez a határérték idővel csökkenni fog.
A hatás olyan lesz, mintha eltűnnének az autók az utakról
A reformok a tervek szerint összesen 205 millió tonnával csökkentenék az ország szennyezési szintjét 2030-ra, ami a kormány szerint olyan, mintha kivonnák az ausztrál utakról az autók kétharmadát.
A legnagyobb szennyezők szén-dioxid-kvótákat vásárolhatnak a kitűzött célok eléréséhez, de amennyiben a kibocsátás csökkentéséhez 30 százaléknál is több kvótát vesznek, magyarázatot kell adniuk arra, hogy miért nem tesznek többet a károsanyag-kibocsátás csökkentésének érdekében.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök szerint pártjának azért szavaztak bizalmat a 2022-es választásokon, hogy lépéseket tegyen a klímavédelem érdekében.
A mai nap nagy lépés a választók bizalmának viszonzására. A törvény elfogadásával megvalósulhat a cél, hogy Ausztrália 2030-ra 43 százalékkal, 2050-re pedig nullára csökkentse a szén-dioxid-kibocsátását
– mondta a miniszterelnök a parlamentben.
Kínába és Indiába terelik a beruházásokat
Ted O'Brien, az ellenzék éghajlatváltozási és energiapolitikai szóvivője viszont azt mondta, hogy a kibocsátási korlátozások hatására az országból az ipari beruházásokat Kínába és Indiába helyezik át, növelve ezzel az ausztrál háztartások kiadásait.
Ez az adó az árak emelkedését fogja eredményezni a megélhetési válság közepette, miközben az ország minden háztartása megérzi az áremelkedés fájdalmas hatásait
– mondta O'Brien a parlamentben, utalva az Ausztráliában szokatlanul magas inflációra és kamatlábakra.
A sydney-i Climate Council (Klímatanács) nevű környezetvédelmi csoport szerint azonban egy évtized óta ez a reform az első olyan ausztrál jogszabály, amely ténylegesen szabályozná az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!