Robusztus gazdasági növekedést jósol Ausztriának a Wifo (Wirtschaftsforschungsinstitut) és az IHS (Institut für Höhere Studien) gazdaságkutató intézet, de a koronavírus újonnan felbukkant omikron-variánsa mindent felboríthat. Az európai kormányok közül ugyanis kevés ország ad olyan "buzgó" járványkezelési utasításokat, mint Ausztria - írja az osztrák Der Standard.
Amellett ugyan, hogy elképesztő mennyiségben végeznek koronavírus-teszteket, Lettország után Ausztria volt az első és eddig egyetlen európai ország, amely ősszel ismét lockdownt jelentett be.
Az ország gazdasága viszont bizonyos mértékig már alkalmazkodott ehhez a forgatókönyvhöz: a Wifo és az IHS szerdán közzétett előrejelzése szerint a lezárások ellenére az idei évben a gazdasági növekedés meghaladhatja a 4,1, jövőre az 5,2 százalékot is, míg az IHS valamivel pesszimistább: idén 4,3 és 2022-re 4,2 százalékos növekedést prognosztizál.
Némi optimizmust azonban az is adhat, hogy a globális ellátási láncok problémái ellenére a fogyasztók vásárlási kedve nem lankadt, és a vállalati beruházások is erősek maradtak - írja a lap.
A lakossági fogyasztás az idei 3,4 százalékos növekedése után akár 6,3 százalékot is elérheti 2022-ben, két év múlva viszont ismét visszaeshet 3 százalék alá. Az IHS ezzel szemben jövőre valamivel enyhébb, 5,1 százalékos növekedést lát és 2023-ra 3 százalékos növekedést jósol.
Az adóreform segíthet
Sebastian Kurz exkancellár októberben személyi jövedelemadó csökkentést jelentett be: az szja második szintjén lévők jövő év júliusától 35 százalékról 30 százalékra, míg a harmadik szinten lévőké 2023-tól 42-ről 40-százalékra csökken. Emellett a családi adókedvezmény éves szinten gyerekenként 1500 euróról 2000 euróra emelkedik.
Ez ellensúlyozhatja a novemberi - 13 éves csúcson tetőző - 3,7 százalékos inflációt és tovább növelheti a válság alatt szépen gyarapodó megtakarításokat is.
A gazdasági intézetek előrejelzései rámutattak azonban, hogy az omikron-variáns felbukkanása újabb bizonytalanságokat szült. Annak ellenére ugyan, hogy jelenleg nem terveznek további országos lezárásokat, a mostani 10+10 napos lockdown számos ágazatot nagyon rosszul érintett.
A beruházások növekedési üteme például lassulhat, idén 5,7 míg jövőre 4,8 százalékot érheti el, és 2023-ban 1,8 százalékra is beszakadhat - véli a Wifo. Az IHS idén 6,4 és jövőre 4 százalékos növekedéssel számol, emellett az ország GDP-jének 15-6 százalékát kitevő turizmus emellett már tavaly több sebből elvérzett.
Ausztriának fel kell zárkóznia
Az előrejelzés azonban kevés szót ejt arról, hogy a pozitív jóslatok az ország gyengélkedő GDP árnyékában születtek. A bruttó hazai termék ugyanis csak tavaly 6,7 százalékkal esett vissza, ami többek között annak köszönhető, hogy a turizmusban gyakorlatilag teljesen kimaradt a téli szezon.
2020 novembere és 2021 áprilisa között 90,7 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban. A mostani téli turisztikai szezon a krízis előtti legutolsónak, a 2018/19-esnek a 7,6 százalékát teljesítette a vendégéjszakák számában.
Emellett hamarosan elérkezik az áfa-visszatérítés időszaka is: Ausztriában 2020. július 1-jétől átmenetileg, 2021. decemberéig csökkentették az áfát, ezért azóta 10 helyett már csak 5 százalékos kulcs vonatkozik a vendégéjszakákra, de enyhült az élelmiszerekre és az italokra kirótt áfa mértéke is.
Míg korábban az italokra 20, jelenleg 5 százalék, az élelmiszerekre pedig 10 százalékos kulcs vonatkozik. A kormány ebben a formában kívánt "pénzt injekciózni" a gasztronómiába, ugyanis tudták, hogy a vendéglátósok többsége az új áfakulcsok bevezetésével nem csökkenti majd az árakat.
Koronavírus Ausztriában
Több mint 362 ezer PCR-tesztből valamivel több mint 4200 új megbetegedést regisztráltak az országban szerda reggel és folyamatosan csökken a kórházban ápoltak száma is. Az egészségügyi minisztérium által publikált adatok szerint eddig több mint 6,14 millió ember, vagyis a lakosság 68,8 százaléka élvez védettséget és folyamatosan nő a harmadik oltást felvevők száma is.
A kormány az európai ország közül elsőként februárban mindenkinek kötelezővé teszi a koronavírus ellen kifejlesztett vakcinák valamelyikének felvételét. Az, aki nem hajlandó jövőre beoltatni magát az 2400-3600 eurónyi éves bírsággal is számolhat.