A közvetlen külföldi befektetések (FDI) hamarosan átrendeződnek, és felértékelődnek a gazdasági integrációra készülő gazdaságok – vélik a Reuters által idézett elemzők. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) adatai szerint az elmúlt öt évben a világ feltörekvő gazdaságaiban külföldiek összesen 590 milliárd dollárt fektettek be, ami jóval meghaladta a pénzügyi befektetők összesen 500 milliárd dollárnyi tőkekivonását. A globális FDI összértéke azonban 2000-ben a megelőző évi 153,4 milliárdról 146 milliárd dollárra süllyedt, és az elmúlt évben tovább csökkent.
Latin-Amerikában Argentína mindeddig az FDI egyik kedvelt célpontja volt, ám a mostani leértékelés és az olajkivitelt terhelő új adó bevezetése megkérdőjelezi a befektetések jövedelmezőségét. A változások leginkább a spanyol cégeket sújtják, amelyek 1999-ben összesen 16,03 milliárd, 2000-ben pedig 3,26 milliárd eurót fektettek be a Argentínában. Az elemzők rámutatnak arra, hogy az FDI alakulására hatással vannak a tőkeexportőr országokban bekövetkezett folyamatok is, mint például az Enron Corp. történelmi rekordot jelentő csődje, illetve az, hogy a tavalyi vállalati csődök következtében minden korábbinál nagyobb veszteségeket szenvedett el a bankszféra. A befektetői érdeklődés gyengülése más feltörekvő piacokon is tapasztalható: Kínában az FDI éves növekedési mutatója a tavaly január–júliusi 21,7 százalékról január–novemberre 15,6 százalékra csökkent.
Általános az a vélemény, hogy az elmúlt évtizedben megnyílt közép- és kelet-európai piacok vonzereje fokozatosan csökkenni fog, az FDI dinamikus növekedési üteme e relációban – részben a privatizációs programok kifutása miatt – lelassul. Az elemzők ugyanakkor biztosra veszik, hogy a befektetők az eddigieknél jobban meg fogják különböztetni egymástól a feltörekvő piacokat, és előnyben részesítik a fejlett ipari országokhoz közeledőket. Az EU-csatlakozásra készülő országok, valamint az USA-hoz kötődő Mexikó így még nyertesei is lehetnek az FDI globális átrendeződésének.
További részletek