A tárca közleményében idézte, hogy az elismerés indoklása szerint hat évtizedes története alatt az európai integráció hozzájárult a demokrácia és az emberi jogok ügyének előmozdításához Európában, amelyet segített "a háború kontinenséből a béke kontinensévé" változtatni. A Nobel-bizottság kiemelte azt is, hogy az EU közelebb hozta egymáshoz Franciaországot és Németországot, és a szervezethez csatlakozni kívánó országoktól mindvégig megkövetelte a demokratikus normák betartását.

A külügyi kommüniké szerint a döntés arra emlékeztet, hogy a béke az európai integráció legfontosabb vívmánya, továbbra is érvényes eszme, amely az összes többi eredmény, minden társadalmi és gazdasági fejlődés feltétele. Csak a békével lehet úrrá lenni a jelenlegi gazdasági nehézségeken is.

A Külügyminisztérium egyetért a Nobel-bizottságnak azzal a megállapításával, amely szerint az eredményekről akkor sem szabad megfeledkezni, amikor a gazdasági válság miatt az EU-nak súlyos problémákkal kell szembenéznie.

Az elismerés kiemelkedő jelentőségű üzenet, amely az összes tagállamnak szól, és elsősorban az európai nemzetek együttműködésének sikere - emelték ki.
Magyarország továbbra is elkötelezett az EU megerősítése és minden, a nemzetközi béke és biztonság megteremtését szolgáló közös politika és erőfeszítés mellett - olvasható a tárca közleményében.

Egyhuszonhetednyi béke Nobel-díj

"Egyhuszonheted a mienk. Még sosem kaptunk egyhuszonhetednyi béke Nobel-díjat" - reagált Orbán Viktor az Ivica Dacic szerb miniszterelnökkel közös budapesti sajtótájékoztatón a bejelentésre. Mint fogalmazott, ez egy eszmének kijáró elismerés, az EU ugyanis egy eszmét is képvisel, mégpedig azt, hogyan lehet a két világháború által megtaposott területen békés egymás mellett élést kialakítani, és hogyan lehet korábban egymással konfliktusban álló nemzetek között olyan sajátos együttműködési rendszert létrehozni, amely a nemzeti érdekek mellett a közös érdekekre épül.

Orbán szerint a gratuláció alkalmával az alapítókat kell felidézni, mert bár ma az EU természetes képződménynek tűnik, de megalakításakor nem volt az, bátorság és eltökéltség kellett a létrehozásához. Ezért ez a békedíj leginkább talán az alapítókat illeti - hangsúlyozta. A tájékoztatón Ivica Dacic is gratulált az EU-nak, és szintén azt mondta, az unió az európai népek közös családjáról szóló eszmének a megvalósulása.