A cseh kormánynak címzett egyik európai bizottsági dokumentum szerint, amely a rádió birtokába került, Brüsszel elsősorban azt a gyakorlatot bírálja, hogy a választások után hatalomra kerülő új kormányok rendre saját embereikkel váltják fel az addigi államapparátus tagjainak nagy részét. Csehország e gyakorlat következtében állítólag az európai támogatások milliárdjaitól esik el.

Az Európai Bizottság ajánlásokat is megfogalmazott, hogyan lehetne az európai alapok pénzeit jobban felhasználni. Brüsszel felhívta Prága figyelmét, hogy a politikusok befolyása az államapparátusra és a szüntelen változások miatt csak kevés olyan jól felkészült ember marad meg tartósan hivatalában, aki érti és tudja kezelni az európai alapokat.

"Ha ezeket az embereket lecserélik, akkor újra a nulláról kell kezdeni" - magyarázta a helyzetet Johannes Hahn, az EU regionális politikáért felelős biztosa a rádiónak adott interjújában.

A hivatalnokok gyakori cseréjével a cseh politikusok fékezik a gazdasági növekedést és ártanak a cseh cégek versenyképességének - véli az Európai Bizottság. "Nagyobb stabilitásra van szükség. Nem jó megválni azoktól a hivatalnokoktól, akik felkészültek és tapasztalatokkal rendelkeznek" - hangsúlyozta Hahn.

Az európai pénzek elhibázott felhasználása, részben szétlopása, valamint a pénz felhasználásának gyenge ellenőrzése miatt Brüsszel az idén tavasszal néhány hónapra leállította Csehországnak megítélt a támogatások kifizetését. Hahn szerint a cseh kormány lényegében csak ekkor tudatosította, hogy tízmilliárdokat veszíthet, ha nem orvosolja sürgősen a helyzetet.

"A változásokkal egyelőre elégedettek vagyunk. A cseh kormány azt teszi, amit kértünk tőle. Néhány hónap elteltével természetesen konkrétan is megvizsgáljuk, hogyan működik az új rendszer a gyakorlatban" - szögezte le az európai biztos.