Az EU-ban forgalmazható gyógyszerek jóváhagyásáért felelős szervezet számításai szerint 900 alkalmazottjuk mintegy 30 százalékát el fogják veszíteni, s ez - mint rámutattak - komoly bizonytalanságot jelent középtávon. Többek ráadásul már most felmondtak, hogy más munka után nézzenek - idézi az MTI.
A szakértők a korábbi felmérések alapján azt gondolták, hogy az EMA dolgozóinak csak mintegy 19 százaléka nem fogja követni az ügynökséget Hollandiába, de mára kiderült, hogy ezzel alábecsülték a valós számokat. A probléma egyik fő oka, hogy 135, rövidtávú szerződéssel rendelkező munkavállalót nem tudnak tovább foglalkoztatni a szigorú holland munkaügyi szabályok miatt - írták sajtójelentésekben.
Az Euractiv brüsszeli hírportál szerint annak is komoly hatása lehet, hogy az unió szabályai értelmében az adott ország árszínvonalához kell igazítani a béreket, amelynek nyomán 24 százalékos csökkentésre kell készülniük a munkatársaknak. Emellett gondot okozhat még a lakáskeresés nehézsége is a holland fővárosban, valamint az, hogy nincsenek EU-s finanszírozású nemzetközi iskolák, így a szülők csak drágább magániskolákat választhatnak gyerekeiknek.
"Az Európai Gyógyszerügynökségnek rövid- és középtávon újra kell súlypontoznia tevékenységét annak érdekében, hogy teljes mértékben fenntarthatók legyenek a főbb tevékenységek" - hangsúlyozta az 1995 óta Londonban működő szervezet.
Amszterdamban először ideiglenes központban helyezik el az EMA-t a jövő márciusi brit kiválás után, az új székház ugyanis várhatóan csak őszre fog elkészülni.
Az uniós tagállamok tavaly döntöttek arról, hogy a holland fővárosba költöztetik az évi 300 millió eurós költségvetésű ügynökséget, amely naponta körülbelül száz embert fogad külföldről.
A kép forrása: Shutterstock.