Az osztrák határellenőrzés megerősítése két órán belül életbe lépne, jelentette be Werner Faymann osztrák kancellár. Ez a magyar-osztrák határra is vonatkozik. Az akcióban 2200 katona vesz részt.
"A menekültek jogai nem kerülnek hatályon kívül: aki menedékkérelmet akar benyújtani, az ezután is megteheti" - mondta az osztrák kancellár, aki a dublini rendeletet hatályon kívül helyezését és új szabályozás meghozatalát szorgalmazta.
Kapcsolódó
Reinhold Mitterlehner osztrák alkancellár szerint a következő lépés az lesz, hogy a menekültek regisztrációját és kikérdezését is a határon végzik. Az alkancellár tájékoztatása szerint az ellenőrzés szigorítása a schengeni egyezmény keretein belül történik, az unión belüli szabad mozgás jogát nem korlátozza.
Az oe24 osztrák hírportál beszámolója szerint az alkancellár arról is beszélt, hogy még nem lehet tudni, hogyan változik a helyzet, és a bejelentett intézkedések miképpen hatnak majd Magyarországra. Azt senki nem szeretné, ha télen bárkinek is a szabad ég alatt kellene töltenie az éjszakát. Elmondta azt is, hogy néhány százezer menekült van úton Ausztria fele.
Mitterlehner úgy vélekedett, hogy vannak olyanok a migránsok között, akik a menekültjoggal vissza akarnak élni, és megjegyezte, hogy az osztrák lakosság körében már felütötte fejét a félelem a helyzet miatt. Hangsúlyozta, hogy a lakosságot és az osztrák segélyezési rendszert nem lehet túlterhelni. Arról, hogy az autókat és a vonatokat a határon miképpen fogják ellenőrizni, egyelőre nem lehet tudni, a kancellár szerint ez a rendőrség feladata.
Johanna Mikl-Leitner belügyminiszter hétfőn bejelentette, Ausztria Németországhoz hasonlóan ideiglenes határellenőrzést vezet be, erről tájékoztatták már az Európai Bizottságot is.
Az Európai Bizottság déli sajtótájékoztatóján Natasha Bertaud szóvivő azt mondta, hogy az EB-t hivatalosan még nem értesítette Ausztria a határ lezárásáról.
Az európai menekültválság miatt Németország ideiglenesen visszaállította a határellenőrzést vasárnap. Az intézkedés súlypontja a német-osztrák határ, célja pedig a Németországba igyekvő emberek "áradatának korlátozása", és az, hogy ismét rendezett keretek között történő folyamat legyen a belépés az országba.
A német döntésről Bertaud azt mondta, a schengeni rendszer lehetőséget ad előre nem látott krízishelyzetek esetén a határzár ideiglenes lezárására, a német döntés megalapozottságában pedig bízik a bizottság. A szóvivő megjegyezte: az ideiglenes határzár 10 napig alkalmazható, amelyet 2 héttel meg lehet hosszabbítani maximum 2 hónapig.