Oroszország - a gabona világpiacának egyik meghatározó szereplője - az Ukrajnával kapcsolatos események miatt annak ellenére, hogy rekord közeli mennyiséget termelt, váratlanul leállította exportját. A piacok arra számítottak, hogy Moszkva - kihasználva a rubel alacsony árfolyamát - a 2014-2015-ös piaci év első három hónapjában elárasztja az olyan kulcsfontosságú vevőket, mint Egyiptom és Törökország. Az ukrán válság következtében azonban a hazai árai túl magasra emelkedtek.

A The Moscow Times szerint ennek egyik oka lehet a nyugati élelmiszerekkel szembeni behozatali tilalom. Emiatt az állattenyésztők takarmányigénye egyre növekszik, s a Krím bekebelezése és az ukrajnai menekültek miatt 3 millió emberrel többet kell etetni.

A SovEcon prognózisa szerint a 2015-2015-ös piaci évben az orosz hazai gabonaszükséglet az egy évvel korábbi 67 millióról 71 millió tonnára emelkedik. Búzából 1,5 millió tonnával többre, 36,5 millió tonnára van szükség. Ugyancsak felhajtja az árakat, hogy a gyenge rubel előnyét kihasználva február-júniusban a szokásosnál sokkal nagyobb volt az export, így az ország a július 1-jei szezonkezdethez leapadt készletekkel érkezett, amelyeket tovább fogyasztott, hogy szeptember végéig erőltetett tempóban folytatódott a kivitel.

Kivárnak a termelők

A rubel egyre gyengül, de ezt már nem tudják kihasználni az exportőrök, mert a termelők visszatartják gabonájukat, miután a szezon első három hónapjában 10 millió tonnát adtak el - az idei exportálható mennyiség mintegy felét. A kereskedők abban reménykednek, hogy egy-két hónap alatt leszállnak annyira a hazai árak, hogy ismét versenyképesek lesznek, így visszatérhetnek a világpiacra, de máris több jelentős megrendelésről, például az egyiptomiról lemaradtak, azt a franciák csípték meg.

Az augusztusi 4,6 millió tonnás rekord után a szeptemberi kivitel már csak 3,7 millió tonna volt, és várhatóan tovább csökken. Ebben meghatározó szerepe van az orosz állam szeptember 30-án megkezdett intervenciós felvásárlásainak, amely elsősorban a Krímre összpontosít, amely az Ukrajnától való elszakadásával járó jogi problémák miatt nem adhatja el külföldön megtermelt feleslegét.

Az elemzők szerint ez a helyzet elsősorban az európai termelőknek kedvez, így Franciaországnak és Németországnak, valamint Kelet-Európának, például Lengyelországnak és Romániának.

Nagyon sok gabona termett idén

Nyikolaj Fjodorov mezőgazdasági miniszter a Reutersnek úgy nyilatkozott, hogy ha a termés meghaladja a 100 millió tonnát, akkor az idei exportálható felesleg 27-30 millió tonna gabona lesz, ennek 70 százaléka búza. Eddig 96,1 tonnát takarítottak be, ezen belül 57,8 millió tonna búzát.

A nehézségeik ellenére az USA mezőgazdasági minisztériumának prognózisa szerint a folyó piaci évben Oroszország lesz az Európai Unió és az Egyesült Államok után a világ harmadik legnagyobb exportőre. A SovEcon agrártanácsadó cég arra számít, hogy az idei orosz termés eléri a 105 millió tonnát, ami a Szovjetunió felbomlása óta a második legjobb eredmény, ennél többet, 108 millió tonnát csak 2008-ban takarítottak be.