Európa az utóbbi másfél évben az 1970-es évek óta nem látott energetikai krízissel szembesül, talán ez is az oka, hogy az Európai Unió mintha már kevésbé lenne finnyás az azeri energiára.
A Oeconomus tanulmánya felhívja a figyelmet, hogy a koronavírus-járvány alatt drasztikusan zuhant energiahordozó árak miatt lecsökkentek a kapacitásbővítési beruházások a szektorban.
A járvány utáni nyitás a válság előtti szintnél is magasabb keresletet okozott, a piaci egyensúlytalanság pedig energiaár-emelkedést idézett elő.
A tavaly kitört orosz-ukrán háborúra válaszul bevezetett energetikai szankciók tovább csökkentették a kínálatot, tovább hajtva ezzel az árakat. A szankciók következtében tavaly az Oroszországból Európai Unióba érkező kőolaj 90 százalékkal, a földgáz pedig a 80 százalékkal csökkent - mutat rá a tanulmány.
Mindezek miatt az Európai Unió tagállamai jelenleg próbálják kiépíteni az energetikai együttműködéseket a környező országokkal, hogy a szankciók miatt kieső orosz energiaellátást pótolni tudják. Ennek keretében az Európai Bizottság többek között Azerbajdzsán felé fordult.
Magyarországot az utóbbi években heves kritika érte a kaukázusi országgal való együttműködésért, az energetikai krízis és a gazdasági realitások azonban az unió vezetését is hozzáállása megváltoztatására kényszerírtette.
Alijev Magyarországon. Fókuszban az energia
Azerbajdzsán Európa energiaellátásának kulcsországa” – írta közösségi oldalán Orbán Viktor miniszterelnök. Orbán Viktor a Facebook-oldalán számolt be róla, hogy Ilham Alijev elnökkel tárgyal. A beszélgetés legfontosabb témáját az energia képezi.Orbán Viktor a Facebook-oldalán számolt be róla, hogy Ilham Alijev elnökkel tárgyal. A beszélgetés legfontosabb témáját az energia képezi.
A tanulmány is utal rá, hogy azeri elnök, Ilham Alijev hétfői magyarországi látogatásakor tehát kulcsszerepet játszhat a két ország közötti energetikai együttműködés megerősítése és a magyar energetikai cégekkel való tárgyalás.
Tavaly december közepén tengeri villamosenergia vezeték építéséről állapodott meg Azerbajdzsán, Georgia, Románia és Magyarország.
Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatában rámutatott, hogy a szankciók következtében az Európai Unió az energetika tekintetében „stratégiai vákuummal” szembesül, ezért szükség van az alternatív források kiaknázására. Az 1195 kilométer hosszú vezeték a világ leghosszabb tenger alatti szakaszával fog rendelkezni, és a Kaszpi-tengeren termelt zöld áramot fog szállítani Georgián keresztül az Európai Unióba.

A világ jelenlegi leghosszabb tengeralatti vezetékét két éve állították üzembe, és az Egyesült Királyságot köti össze Norvégiával. A Fekete-tenger mélyén húzódó kábellel Azerbajdzsán nemcsak hazánkat és Romániát, hanem az egész kelet-közép-európai régiót és a Balkán-félszigetet képes lesz ellátni olcsó, megújuló forrásból származó villamos energiával. Az Európai Bizottság 2,3 milliárd euró forrást biztosít a projekt megvalósítására. A beruházás megvalósíthatósági tanulmányának 2,5 millió eurós költségét a Világbank fedezi, ami várhatóan idén fog elkészülni. A beruházás megvalósítása várhatóan 3-4 évet vesz igénybe.

Az Európai Bizottság 2021-ben készítette el a Gazdasági és Beruházási Tervezetét a Keleti Partnerség elősegítésére. Ennek keretében 17,3 milliárd euró keretösszeg áll rendelkezésre az energetikai, infrastrukturális és kereskedelmi projektek támogatására.
Az Oeconomus emlékeztet Ilham Alijev azeri elnök tavalyi bejelentésére, amely szerint a következő években jelentősen bővítik az ország zöldenergia portfólióját, melynek 2027-re a 80 százaléka exportra fog termelni.
A megújuló energiaforrások mellett a fosszilis energiahordozókban is bővelkedik a kaukázusi ország. 2017-ben 7 milliárd hordónyi kőolajjal ekvivalens tartalékkal rendelkeztek, mely a globális tartalék 0,4 százaléka. Ezzel a világ 20. legnagyobb kőolajtartalékát birtokolták.
Azerbajdzsán földgáztartaléka becslések szerint 1300 milliárd köbméter. A kaukázusi ország területén található a világ egyik legnagyobb egybefüggő földgázmezője, a Shah Deniz. Ennek a lelőhelynek köszönhetően 2007-ben váltak nettó földgázexportőrré. A Déli Földgázvezetéken (Southern Gas Corridor) keresztül 2021-ben 8,2 milliárd köbméter földgázt szállított a kaukázusi ország az Európai Unió területére. Tavaly ez az érték 11,3 milliárd köbméterre nőtt, idén pedig várhatóan eléri a 11,6 milliárd köbmétert. A teljes azeri gázexport 24 milliárd köbméter. Azerbajdzsán a földgázkitermelését 2017-óta 45 százalékkal bővítette, gázexportjuk pedig 2012-óta a duplájára nőtt.
Nyilvánvalóan a kis kaukázusi ország nem lesz képes teljes mértékben a kieső orosz kőolaj és földgáz pótlására, de az olcsó energiahordozók és biztos villamosenergia-ellátás révén már így is az Európai Unió egyik legjelentősebb beszállítójává vált.
A megduplázott azeri földgázszállítás a tavaly robbanás okozta sérülés miatt leállt Északi Áramlat vezetékek kapacitásának 30 százalékát tudná kiváltani. 2027-re a Kaszpi-tenger és Európa közötti földgázszállítást évi 20 milliárd köbméterre tervezik növelni. A Déli Földgázvezeték bővítésének a költségeit 33 milliárd dollárra becsülik. A csővezeték jelenlegi tulajdonosa a brit BP olajipari vállalat, amely egyedül nem lenne képes a kapacitásbővítésre, így lehet számítani az Európai Bizottság anyagi támogatására.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás

Két gondozónő repült a bölcsődéből, akik leragasztottak a síró gyerekszájat

Ennek fele sem tréfa: Szlovákiában katonák járőröznek, Csehországban hermetikusan zárnak
A világgazdaságot megrengető bejelentésre készül Donald Trump

Mi folyik itt? Magyar fiatalokat vertek meg fociultrák Kolozsváron, már a belügyminiszternél tart az ügy

Nehogy most váltson nyári gumira: Ausztriában cudarul megbüntethetik érte

Csudavonat suhan át Magyarországon, ha van pénze lóvéra, felszállhat rá

Megvan a siker kulcsa - Ezzel a betegek is jól járnak

Átadta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a pozícióját, Rothschild-cégvezér és amerikaiak is jönnek tanácsadónak a 4iG-hez

Így készül a büntetővámokra az egyik legnagyobb beszállító

Ömlik az LNG az Európai Unióba
Még sosem került korábban annyi cseppfolyósított földgáz az Európai Unió gázszállító rendszerébe, mint 2025 márciusában.
Gázmezőket vásárolt tokkal-vonóval a Mol, erre készül
Mi folyik itt? Magyar fiatalokat vertek meg fociultrák Kolozsváron, már a belügyminiszternél tart az ügy

Navracsics Tibor: Óriási problémák vannak a Balatonnál
Készül már a jogszabály, amely kimondottan a Balaton-part beépítettségével foglalkozik.

Csudavonat suhan át Magyarországon, ha van pénze lóvéra, felszállhat rá
Ha van három hónapnyi szabadideje és mintegy 50 millió forintja, benevezhet.
Utál nagy csomagokkal utazni? Nem várt helyről érkezik a segítség
A világgazdaságot megrengető bejelentésre készül Donald Trump

Nehogy most váltson nyári gumira: Ausztriában cudarul megbüntethetik érte
Április 15-e fontos dátum Ausztriában: addig kötelezően téli abroncsokkal kell közlekedni az utakon. Aki előbb cserél gumit, jókora bírságot kockáztat.
A hazai autósok pénztárcája bánhatja a felmelegedést, megszólalt a szakértő

Tényleg kitilthatják a betelepülő lakókat az önkormányzatok?
Az Index podcastjában Nagy Zoltán ügyvéd és Balogh László, az ingatalan.com vezető gazdasági szakértője járta körül a témát.
72 órás túlélőcsomagot kínál egy magyar vállalkozás

Jön az új útdíj az új gyorsforgalmi utakra
Várhatóan májustól fizetős lesz több új gyorsforgalmi út. Összesen 81 kilométer közutat vonnak be a díjfizetési rendszerbe, ami már idén 1,95 milliárd forint bevételt hozhat az államnak.
FRISS HÍREK
-
17:12
Átadta Lantos Csaba energiaügyi miniszter a pozícióját, Rothschild-cégvezér és amerikaiak is jönnek tanácsadónak a 4iG-hez
-
16:55
Mi folyik itt? Magyar fiatalokat vertek meg fociultrák Kolozsváron, már a belügyminiszternél tart az ügy
-
16:40
Megvan a siker kulcsa - Ezzel a betegek is jól járnak
-
16:32
Nagy bejelentést tett a BYD, Győrre esett a választás
-
16:19
Két gondozónő repült a bölcsődéből, akik leragasztottak a síró gyerekszájat
-
16:03
Széttagoltság helyett komplexitás – ez lehet a jövő?
-
15:51
Nagy bajban van egy kis Balaton-közeli tavacska: szennyvízzel készülnek megvédeni
-
15:34
Nehogy most váltson nyári gumira: Ausztriában cudarul megbüntethetik érte
-
15:16
Kínkeserves halált okozhatnak a most megjelent vérszívók
-
14:59
Elhúzták az 5 százalékos mézesmadzagot, de 10 évig jó lesz figyelni