Összehangolt lépéseket tesznek az eurózónából kiinduló újabb pénzügyi válság elhárítása érdekében a világ legbefolyásosabb fejlett és feltörekvő országait tömörítő G20 csoport tagjai. A G20 egységesen támogatja a pénzügyi stabilitás és a gazdasági bizalom helyreállítását, valamint lépéseket tesz az eurózóna gazdasági növekedésének serkentése érdekében. A tagországok biztosítani akarják a bankok megfelelő feltőkésítését és forráshoz jutását. Ezek a legfontosabb vállalásai annak a közleménynek, amelyet a G20-országok pénzügyminiszterei és jegybankelnöke adtak ki, akik részt vesznek IMF és Világbank ma kezdődő éves közgyűlésén - derült ki a MarketWatch összefoglalójából.

A kommüniké szerint az európai pénzügyi vezetők megígérték, hogy rugalmasabbá teszik az európai stabilitási eszköz (EFSF) működését, ami elősegítheti az adósságválság tovaterjedésének megfékezését. Az európai parlamentek a következő hetekben tűzik napirendre az eurózóna vezetőinek július végén lefogadott megállapodását, amely tartalmazza az EFSF tőkéjének és hatáskörének bővítését is. Olli Rehn, az Európai Bizottság pénzügyi biztosa azt ígérte, hogy az alapot megerősítő döntések október közepéig megszületnek.

Sürget az idő

A tanácskozásán részt vevő amerikai pénzügyminisztériumi tisztviselők azt mondták a hírportálnak, hogy a résztvevők érezhetően sürgősnek tartják a kibontakozó káros gazdasági folyamatok megfékezését. A közlemény ugyan említést tesz Barack Obama amerikai elnök munkahelyteremtést szolgáló kezdeményezéséről és jelzi, hogy Kínától rugalmasabb valutaárfolyam-politikát várnak el, de a fő hangsúly az Európában kialakult helyzeten volt. A G20 pénzügyi vezetői nem tervezték állásfoglalás kiadását, de látva a gazdasági bizonytalanság fokozódását, szükségét látták egy gyors szóbeli beavatkozásnak.

A Reutersnek nyilatkozó elemzők úgy vélik, hogy a kommüniké nem fogja tartósan erősíteni a befektetők hangulatát. Konkrét lépésekre van szükségünk, ezen belül a világ országainak koordinált monetáris politikájára, az EFSF tőjéének jelentős emelésére vagy arra, hogy az Európai Központi Bank kitartóan vásárolja az eladósodott európai országok államkötvényeit - mondta Shane Oliver, az sydneyi székhelyű AMP Capital befektetési stratégája. Kézzelfogható intézkedések hiányában a piac gyorsan túl fog lépni az újabb ígéreteken, és a helyzet semmit sem javul.