Az Ukrajna keleti határa mellett felsorakozott orosz egységek álcázzák járműveiket és állásaikat, továbbá utánpótlási vonalakat építenek ki, amelyek lehetővé teszik, hogy hosszú ideig jelenlegi helyükön maradjanak - idézi a friss amerikai hírszerzési jelentéseket a Wall Street Journal (WSJ). A katonai szakértők szerint ez egy invázió előkészítése is lehet, szemben Moszkva állításával, miszerint a katonaság minden tevékenysége csak egy hadgyakorlat része.

Az alaphelyzet azonban az, hogy továbbra sem lát bele senki Vlagyimir Putyin orosz államfő lapjaiba, így nincs információ arról, hogy akar-e a Krím megszállása után további katonai akciókat indítani vagy sem. Nyilvánvaló, hogy odavitette a szükséges eszközöket a határhoz arra az esetre, ha úgy döntene, hogy be akarja küldeni a katonákat Ukrajnába - derült ki az Obama-adminisztráció egyik vezető tisztviselőinek szavaiból. A kérdés az, hogy meghozták-e az ezzel kapcsolatos politikai döntést - idézi a neve elhallgatását kérő informátort a WSJ.

50 vagy 100 ezer

Az amerikai hírszerzés ennek megfelelően minden erejével azon van, hogy felmérje a katonai mozgások célját. Annyit már megállapítottak, hogy az orosz hadsereg közel 50 ezer katonát helyezett egy katonai támadás elindításának megfelelő pozícióba. Ezek egyik része a Krímben helyezkedik el, másik része pedig Ukrajna keleti határa mentén sorakozott fel. Korábban nyugati megfigyelők 25 ezerre becsülték az előbbi térségben és 20 ezerre az utóbbiban állomásozó katonákat.

Egy vezető ukrán tisztviselő ugyanakkor csütörtökön arról beszélt, hogy 100 ezer orosz katona áll készen Ukrajna lerohanására. Amerikai szakértők ezt túlzott becslésnek tartják. Egyébként sem a létszám a fontos, hanem az, hogy van-e elég ember a támadáshoz és olyan állásokban helyzeték-e el őket, ahonnan könnyen megindulhatnak észak, illetve nyugat felé. A leginkább aggasztó fejlemény, hogy az oroszok élelmet és tartalék alkatrészeket is felhalmoznak a kritikus körzetekben, ami lehet egy hadgyakorlat része is, de egy invázió előkészítésének része is.

Tudják, hogy tudják

Az amerikai hírszerzés igen sok húron játszva próbál információt szerezni, ám az oroszok pontosan tisztában vannak ezzel. Ennek megfelelően nem igen beszélnek valódi szándékaikról - így lehallgatással nem lehet érdemi információkat szerezni ezzel kapcsolatban. Ennek megfelelően egyelőre a szemmel látható történések alapján igyekeznek levonni a megfelelő következtetéseket. Ezt nem könnyíti meg, hogy az oroszok kiterjedt álcázásban kezdtek.

Eközben katonai szakértők azt mondták a Financial Timesnak (FT), hogy az oroszok nagy marhaságot követnének el, ha megpróbálnák lerohanni Kelet-Ukrajnát. Mindenekelőtt szembe találnák szembe magukat saját hiányosságaikkal. Az orosz katonai irányítás az elmúlt évek reformjai ellenére nem tudott dűlőre jutni azzal kapcsolatban, hogy mekkora egységekbe szervezze a hadsereget. Emiatt a régi logisztikai rendszer már nem működik, de még nem épült ki helyette egy hatékony új szisztéma.

Öregek vagy kopaszok

Megfigyelők szerint sokat elmond, hogy a Krímbe nem telepítettek hagyományos gépesített egységeket, hanem a különleges erők gyorsan mozgatható csapatait vetették be. Jellemző az a körülmény is, hogy hetekkel ezelőtt jelentős fegyverkészletet indítottak útjára Moszkva környékéről - mondta el egy az ügyhöz közel álló szakértő az FT-nek -, ám máig nem tudni, hogy ez hol van, illetve hogy be lehetne-e vetni egy Ukrajna elleni akcióban.

Igor Sutyagin orosz katonai szakértő felhívja a figyelmet arra is, hogy a Krím egy könnyen védhető félsziget. Csupán hét kilométer széles sávval kapcsolódik a szárazföldhöz. Ezzel szemben Ukrajna keleti része végtelen sztyeppe, amelyen nincsenek természetes védhető határok. Így a reguláris orosz hadsereg könnyen beleszaladhat egy afgán típusú partizánháborúba. Ezt józan ésszel nem akarhatják a katonai vezetők.

További gond, hogy a hagyományos sorozásos rendszert sem tudták egyelőre felváltani hivatásos katonasággal. Emiatt az ukrán határ közelében lévő legénység 20-30 százaléka leszerelés előtt álló "öreg" katona, aki egyre idegesebb lesz, ahogy a hadgyakorlat - vagy inváziós felkészülés - miatt késik a leszerelése. Ha viszont lecserélik őket, az szervezési zavart okoz és azzal jár, hogy kevésbé felkészült katonák kerülnek a helyükre.