Az Európa előtt álló problémákra nincs univerzális megoldás, az egyes országoknak folytatniuk kell a strukturális reformokat anélkül, hogy leépítenék a jóléti rendszert, és el kell mélyíteni az integrációt - hangsúlyozta az elnök az ausztriai gazdasági fórumon.

"Egyszerűen nem maradhatunk ott, ahol vagyunk, és pláne nem térhetünk vissza a korábbi status quóhoz" - mondta Barroso. Hozzátette, hogy a további integráció nem ideológiai kérdés, hanem rendszerszintű követelmény.

Barroso kitért a válság szociális dimenzióira is, kiemelve a fiatalkorúak munkanélküliségének kérdését.

"A válság szociális kihatása éket verhet a politikusok és választóik és közvetve az Európai Unió és polgárai közé" - mondta.

A bizottság elnöke szerint az év végéig meg lehet teremteni a bankuniót, azaz az eurózóna bankjainak közös felügyeletét, és ezzel megtenni a "következő konkrét lépést az euróövezet jövőjébe vetett bizalom erősítése érdekében". A bizottság erre vonatkozó javaslatát szeptember 12-én terjesztik elő.

Eredetileg szeptember 11. volt a kitűzött dátum, de így a javaslat közzététele egybeesne az Európai Parlament ülésével, amelyen Barroso értékeli az Európai Unió helyzetét.

Ausztriában beláthatatlan károkat okozna az euróövezet felbomlása

Az euróövezet esetleges felbomlása sokmilliárd eurós kárral járna az osztrák gazdaságra nézve és beláthatatlan szociális költségeket eredményezne - jelentette ki az osztrák kancellár csütörtökön egy nemzetközi konferencián. Egy ilyen fejlemény az első évben a hazai össztermék (GDP) 11 százalékát kitevő költséggel (32 milliárd euró) járna Ausztriára nézve, és legkevesebb öt évig tartana, amíg a gazdaság kiheveri a hatást - mondta Werner Faymann Tirolban az Alpbachi Fórumon a Wifo kutatóintézet tanulmányára hivatkozva. A munkanélküliségi ráta 3,3 százalékponttal - 140 ezer fővel - emelkedne a kancellár által idézett adatok szerint.

"El sem tudjuk képzelni egy ilyen helyzet szociális költségeit és politikai következményeit" - mondta. Ezért Ausztriának "konstruktívnak és nem destruktívnak" kell lennie a vitában - hangsúlyozta.

A lehetséges spekulációs támadásokat is számításba véve még súlyosabb helyzet is elképzelhető, akár egymillió, az exporttól függő állás is veszélybe kerülhet - mondta. Európa jelenlegi helyzetét a hegymászókéhoz hasonlította, akiket biztosítókötél köt össze és akik csak együtt érhetik el a hegycsúcsot.

A kancellária közleménye szerint Faymann ismét szorgalmazta egy pénzügyi tranzakciós adó bevezetését "közösen azokkal, akik készen állnak rá", erős hatáskörökkel rendelkező európai banki felügyeletet és egységes euróövezeti válságkezelést, amely - mint mondta - védené a közös fizetőeszközt a spekuláció ellen.