Oroszország széntermelése 365,1 millió tonna körül alakul az idén, 17 százalékkal elmarad a tavalyitól. Az orosz energiaügyi minisztérium azzal számol, hogy az export 30 százalékkal, 156 millió tonnára eshet.
Az április elején elfogadott újabb szankciócsomag részeként az Európai Unió idén augusztustól megtiltotta a szén importját Oroszországból.
Az orosz kormány szerint a kivitel tengeri kikötőkön keresztül az ázsiai és csendes-óceáni térség országaiba irányítható át, jelentős részben Indiába, mellyel legalább részben ellensúlyozható lehet a kieső nyugati export.
Az orosz szénexportálók helyzetét nehezíti azonban, hogy bár Ausztrália nyitottnak mutatkozik a tekintetben, hogy a főként ázsiai célállomású szénexportját jelentősen visszafogja, Kína, India és Indonézia már hónapokkal ezelőtt jelezte: a szénkitermelési mennyiségeket eddig korlátozó regulákat felülírják - energiabiztonsági megfontolások miatt.
A világ szénkitermelési rangsorában Oroszország az élmezőnybe tartozik, Kína, India, Egyesült Államok, Ausztrália és Indonézia mögött, a 6. helyen áll. A visszaesés előtt 423 millió tonna szerepelt hozzájuk kötve a globális statisztikában. A 365 millió tonna azonban elegendő ahhoz, hogy Oroszország ne veszítsen pozíciót (a mögötte álló Dél-Afrika 289 millió tonnát állít elő.)
Az azonban más összefüggésben elgondolkodtató, hogy Kína az orosz "produkciónak" majdnem a tízszeresére képes - évente 4,3 milliárd tonna szenet állít elő további hasznosításra.