A kelet-közép-európai országok katonai védelmének megerősítése az utolsó költségvetését benyújtó jelenlegi washingtoni adminisztráció fontos gesztusa - írtja a Bloomberg szerkesztőségi cikkében. A három balti állam félelme az orosz fenyegetéstől nem megalapozatlan.
Vlagyimir Putyin orosz államfő hasznot húzott ukrajnai és szíriai orosz katonai beavatkozásból és hamarosan a Baltikum felé fordulhat - vélik a hírügynökség szerkesztői.
Barack Obama utolsó költségvetési javaslata - amely a szeptembertől októberig tartó költségvetési évre vonatkozik - nagyvonalúan, közel 600 milliárd dollárra emelte a védelmi tárca büdzséjét, ám a Washingtoni adminisztráció tervében van egy még ennél is fontosabb "ajándék" is. A régióra fordítható kiadásokat a korábbi négyszeresükre, 3,4 milliárd dollárra növelték.
Belopakodhatnak
A Bloomberg szerkesztői hírszerzői forrásokat idézve azt írják, hogy az amerikai katonai jelenlét megerősítése valóban új helyzetet teremthet a térségben. Nyilvánvaló, hogy az oroszok az ukrán mintának megfelelően nem közvetlenül támadnák meg szomszédaikat, hanem pénzügyi támogatást nyújtatnának az oroszbarát szeparatista csoportoknak.
Emellett - mint a Krímben - katonai jelzések nélküli egyenruhába bujtatott katonákkal (a kicsi zöld emberkékkel) jelennének meg a színen.
Szép látvány - onnan nézve
Sajnálatos módon ha az orosz döntéshozók kinéznek a Kreml ablakaiból nyugat felé, akkor jó esélyeket láthatnak a kalandok sikerére. Az USA hadseregének létszáma Európában a hidegháború után 200 ezerről 30 ezerre csökkent. Szinte egyetlen európai NATO-tagállam sem költi védelmi kiadásokra GDP-je két százalékát, ahogy azt a szövetségi rendszer előírja tagjainak.
A három balti államnak összesen tízezer aktív katonája van. Légi erejük és haditengerészetük nincs. Miközben a NATO felvette tagjai közé a volt béketábor közép- és dél-európai tagjait, a katonai hardver a leomlott vasfüggöny nyugati oldalán maradt.
Erőt kell mutatni!
Eközben az orosz hadsereg 100 ezer embert tud mozgósítani a térségben, több mint elegendő légi támogatással. A zuhanó olajárak és ezzel a zsugorodó büdzsé ellenére Moszkva több mint ötödével emelte a hadsereg költségvetését 2015-ben.
Ezt a fenyegetést a Bloomberg szerkesztői szerint csak a megfelelő amerikai elrettentő erő felvonultatásával lehet ellensúlyozni. Egy ötezer, vagy ha megduplázzák tízezer fős katonai egység persze nem tudná megállítani az oroszokat, ha elindulnának, de értésére adja Moszkvának, hogy nem maradna válasz nélkül, ha megpróbálna újra rátenyerelni a régióra.