Nem talált az USA keleti partján végigsöprő Sandy hurrikánhoz hasonló természeti csapást az elmúlt évtizedek vihartörténetében az az óceánok és a légkör kutatásával foglalkozó amerikai szövetségi ügynökség (NOAA), ami megnehezíti az anyagi kár megbecslését. Annyi bizonyos, hogy bőven dollármilliárdos összeggel számolhatunk. A kár nagyobb lesz, mint amekkorát a tavalyi Irene hurrikán okozott: akkor csak a szél és az eső pusztítása 4,3 milliárd dollárba került a károsultaknak, de a vállalatok leállását és más tényezőket is figyelembe véve 15 milliárd dollár írható az Irene számlájára.
Összehasonlításul: magasan a legnagyobb kárt a 2005-ös Katrina hurrikán okozta. A New Oreleans elöntéséhez vezető trópusi vihar nagyjából 105 milliárd dolláros pusztítást végzett. A második helyen az 1992-es Adnrew áll nagyjából 45 milliárd dollárral, a harmadikon a 2008-ban lecsapó Ike, 28 milliárdot meghaladó költséggel. A legborzasztóbb év 1965 óta 2005 volt, amikor a Katrina mellett még a Rita (10 milliárd dollár) és a Wilma (20 milliárd dollár) is végigsöpört az USA partjain.
Nem jó a telihold
A Sandy hatását sajátos módon még a telihold is súlyosbítja, ugyanis emiatt az átlagosnál erősebb a dagály, ami további lendületet ad a vihar felkorbácsolta hullámoknak. Az NOAA becslése szerint a mostani forgószél - amelyet vegyes katasztrófának tartanak, mivel egyesíti egy trópusi és egy téli vihar erejét - jóval nagyobb kárt fog okozni, mint a 2011-es Irene. A legjobb összehasonlítást talán az 1972-ben pusztító Ágnes hurrikán adja, amely 150 kilométer/órás széllel csapott a le szárazföldre New York közelében.
Becslések szerint mai árakon számolva egy ilyen természeti csapás csak a szél és az eső pusztítását figyelembe véve 19 milliárd dollár kárt okozna. A további költségeket jól mutatja, hogy a tömegközlekedésnek 65 millió dollárjába került az Irene miatti leállás - derül ki a WABC-TV adataiból -, miközben tavaly szó sem volt a teljes New Yorki közösségi közlekedés kiütéséről.
Áramszünetek több mint egy hétig
Hosszabb távon az energiaellátás különböző részeinek károsodása okozhat gondokat. Az áramszolgáltatók ugyan minden mozdítható emberüket csatasorba állították, de egyes helyeken így is hét-tíz napig előfordulhatnak áramkimaradások. Stephen Schork, a FOX Business szakírója arra hívja fel a figyelmet, hogy öt olajfinomító esik a Sandy útjába, amelyek naponta 1,2 millió hordó hordó olajat képesek feldolgozni. Ez az USA finomítói kapacitásának nyolc százaléka.
Ha ezek közül csak egyet le kell állítani, az számottevő termeléskiesést okozhat. Mivel amúgy is alacsonyak az olaj- és gázkészletek, az USA importra kényszerülhet, ami az északnyugat-európai termelés egy részét is elvonhatja. Mindez rövid távú emelkedést, ártüskét hozhat az üzemanyagpiacon.