A tanácskozás helyszínének, Angela Merkel kancellár hivatalának környékét és a Tegel nemzetközi repülőtér több részét már szombaton lezárták, megerősítették a részt vevő országok nagykövetségének és a küldöttségeket elszállásoló hotelek védelmét, és egy 55 kilométer sugarú körben, háromezer méteres magasságig repülési tilalmat rendeltek el, amely alól csak az állami gépek és a légitársaságok menetrend szerinti járatai kapnak felmentést.
A kormányzati és diplomáciai negyedben csaknem valamennyi utcát lezárták, sok háztetőn mesterlövészek állnak készenlétben, a Spree folyón rendőrségi hajók cirkálnak. A műveletben legkevesebb háromezer rendőr vesz részt, nagyjából 1500 főt más tartományokból és a szövetségi rendőrség alakulataiból vezényeltek a fővárosba - olvasható a portálon.
Kapcsolódó
A tanácskozásra Berlinbe utazik többek között Mike Pompeo amerikai külügyminiszter, Vlagyimir Putyin orosz elnök és Szergej Lavrov külügyminiszter, Recep Tayyip Erdogan török elnök, Emmanuel Macron francia államfő, Boris Johnson brit miniszterelnök, Antonio Guterres ENSZ-főtitkár és számos további ország és nemzetközi szervezet képviselője.
A tanácskozást az ENSZ partnereként szervező német kormány nem a Moammer Kadhafi diktátor 2011-es megbuktatása és meggyilkolása óta tartó líbiai polgárháborús konfliktus közvetlen résztvevőire, hanem a náluk befolyással rendelkező külső tényezőkre összpontosít. A tavaly szeptemberben elindított úgynevezett berlini folyamat célja így a líbiai megbékéléshez szükséges nemzetközi háttér kialakítása. Ez legfőképpen annak megakadályozását jelenti, hogy a líbiai polgárháború ugyanúgy külső szereplők - országok, nagyhatalmak - helyi szövetségeseinek összecsapása, úgynevezett proxy - képviselők révén vívott - háború legyen, mint a szintén 2011 óta tartó szíriai polgárháború.