A feltörekvő térség országainak el kell végezniük saját házi feladatukat, nevezetesen végre kell hajtaniuk gazdaságaik szerkezeti reformjait, csak ezt követen várhatják el a fejlett államoktól, hogy mutassanak szolidaritást velük szemben - nyilatkozta Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a CNBC-nek a világ legbefolyásosabb országait tömörítő G20-csoport pénzügyi vezetőinek hét végi ausztráliai csúcstalálkozója előtt.

Az nem derült ki szavaiból, hogy csak a legtörékenyebb feltörekvő országokra gondol-e - India, Indonézia, Törökország, Brazília és Dél-Afrika - vagy figyelmeztetése szól a kelet-, illetve kelet-közép-európai feltörekvő országoknak is. Schäuble hangsúlyozta azt is, hogy a fejlett világnak felelősséget kell vállalnia a feltörekvő térségekért. Az utóbbiaknak gyorsabb gazdasági növekedést kell elérniük ahhoz, hogy közelebb kerüljenek az előbbiekhez, ám ez nem fog menni a változtatások nélkül.

Megszorítások

A német pénzügyminiszter a költségvetési megszorításokra - ezen belül szükség esetén bér- és nyugdíjcsökkentésekre, a közalkalmazottak létszámának szűkítésére, a szociális juttatások leépítésére - alapozott válságkezelés legismertebb híve. A feltörekvő országok vezetőinek címzett megjegyzéseit azzal támasztotta alá, hogy az eurózóna krízisének legyűrése érdekében az elmúlt években hozott intézkedések sikeresnek bizonyultak.

Figyelmeztette a feltörekvő országok jegybankjait - nem tudni, gondolt-e az MNB-re is -, hogy beavatkozásuk csak átmeneti hatású lehet. Az európai vezetők az itteni gondok kezelése során mindig úgy gondolták, hogy a monetáris politika az időnyerés eszköze. Ennek megfelelően félreérti a benne rejlő lehetőségeket az, aki gondolja, hogy a problémák megoldására is alkalmas.

Coki a görögöknek

Más témára váltva Schäuble kijelentette, hogy Görögország nem számíthat adóssága további mérséklésére. A görög kormány azzal biztatja az ország népét, hogy ha a költségvetés elsődleges - adósságtörlesztés nélkül számolt - egyenlege többletet mutat, amit tavaly elértek, akkor az EU hozzájárulhat az államadósság újabb csökkentéséhez. Az ország magánhitelezői - főként bankok - 2012 elején elengedték követeléseik 53,5 százalékát. A német pénzügyér határozott véleménye szerint ez egyszeri könnyítés volt.

Ha Görögországnak további korlátozott pénzügyi segítségre lesz szüksége az év végén, amikor a jelenlegi segélycsomag hatálya lejár, akkor készek vagyunk megadni ezt, feltéve, hogy a görögök teljesítik a vállalásaikat - mondta Schäuble. Szerinte Görögország és az eurózóna egésze jó úton halad, amit a visszafogott gazdasági növekedés is mutat. Az euró a korábbi pesszimista várakozásokkal szemben a világ egyik legerősebb devizája maradt - szögezte le.