A kormányközi szervezet pénteken közzétett szokásos havi jelentésében rávilágított, hogy a kőolaj világpiacára "visszatért a nyugalom", de lehet, hogy nem bizonyul tartósnak ez a helyzet.
"Amikor az Irán elleni szankciók (novemberben) hatályba lépnek, és ezzel együtt kitermelési problémák lehetnek máshol, a világpiaci kínálat fenntartása nagyon nehéz feladatnak bizonyulhat" - figyelmeztettek az energiaügynökség szakértői.
Kapcsolódó
Az Egyesült Államok felszólította a világ országait, hogy november 4-től szüntessék meg iráni nyersolajimportjukat, vagy büntetőintézkedésekre számíthatnak.
Irán a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) harmadik legnagyobb kitermelője, napi 4 millió hordó kőolajat hoz fel a föld mélyéről, ami a globális kínálat 4 százalékát teszi ki.
A Nemzetközi Energiaügynökség emlékeztetett, hogy az előző szankciós időszakban napi 1,2 millió hordó kőolaj esett ki a globális exportból, de ezúttal még nagyobb lehet a csökkenés.
Az Egyesült Államokkal szövetséges Szaúd-Arábia, Irán ősellensége, az OPEC legnagyobb kitermelője és de-facto vezetője azt ígérte, hogy közbelép, ha a kínálat szűkülne a piacon. Az ország napi 10,4 millió hordó olajat termel ki, és elméletileg 12 millió hordóra is fel tudja tornászni ezt a mennyiséget.
A Nemzetközi Energiaügynökség becslése szerint a kőolaj iránti globális kereslet idén napi 1,4 millió hordóval, jövőre pedig 1,5 millió hordóval emelkedhet. A globális kínálat júliusban napi átlagban 300 ezer hordóval, 99,4 millió hordóra nőtt. Az OPEC-tagállamok kitermelése stabil maradt, 32,18 millió hordó volt júliusban is, ezen belül Szaúd-Arábia 110 ezer hordóval kevesebbet termelt, ám ezt az Egyesült Arab Emírségek, Kuvait és Nigéria kitermelésének emelkedése ellensúlyozta.
A kép forrása: Shutterstock/Borna Mirahmadian.