Ma ötödik napja folyatódik a bolgár vasutassztrájk, a vonatok 80 százaléka nem indult el tegnap. Reggel 8-tól délután 4 óráig nem közlekednek sem a személy, sem a teherszerelvények. A szakszervezetek közölték, hogy a sztrájkot addig folytatják, amíg meg nem állapodnak az államvasutak (BDZ) vezetőségével.
Legfontosabb követelésük, hogy egy az ágazati reform megkezdése előttivel azonos kollektív szerződés jöjjön létre. Azt is követelik, hogy vonják vissza a szerintük a vezetés által alkalmazott sztrájktörőket, akik állítólag nem rendelkeznek a munkához szükséges szakértelemmel. A mozgalmat az indította el, hogy a tönk szélére jutott vasút vezetése bejelentette: elbocsátanak 2000 alkalmazottat, megszüntetnek 150 járatot, és december 1-től 9-15 százalékkal emelik a jegyárakat. A BZD bírósághoz fordul, hogy nyilvánítsák törvénytelennek a munkabeszüntetést.
Gazdablokád
Ma több mint 3000 munkagéppel vonulnak fel a gazdák országszerte a határátkelőkhöz és a legforgalmasabb utakra az eddigi legnagyobb ilyen tüntetésükre. Hétfőn még nem zárják le ezeket, de arra is készek, ha a kormány nem teljesíti követeléseiket. Mint mondták, készek arra is, hogy december 1-én megbénítsák Szófiát.
Elégedetlenségük oka, hogy a parlament az októberi választások előtt ígértnek a felére csökkentette a jövő évi költségvetésben a mezőgazdaság támogatására szánt összeget, amiről szerződést írt alá a pénzügyminiszter a gazdaszövetségekkel. A gabonatermelők országos szövetségének elnöke, Radoszlav Hrisztov a Novinite hírügynökségnek nyilatkozva hangsúlyozta: nincsenenek politikai céljai a tiltakozó akciónak, csak az érdekeiket védik és azt követelik, hogy a kormány tartsa be az általa aláírt szerződéseket.
A kormány hálát és megértést vár
Bojko Boriszov miniszterelnök azonban nem hisz nekik: a bTV csatornának ma úgy nyilatkozott, hogy a sztrájkok és tüntetések célja a kormány megdöntése, és a baloldalt vádolta a rendőrök készülő tiltakozó akciójáért. Szerinte a parasztoknak is hálásnak kellene inkább lenniük az állami támogatásért, a vasutasoknak pedig meg kell érteniük, hogy cégüknek vissza kell fizetnie a németektől felvett kölcsönöket.
Ami a nagy szakszervezeti szövetségek november 30-ra meghirdetett tömegtüntetését illeti az expressz sebességgel, már jövőre bevezetni tervezett nyugdíjkorhatár-emelés ellen, Boriszov azt mondta: számos ponton engedtek követeléseiknek, de nincs lehetőség több kompromisszumra.