Az euró erősödött azt követően, hogy az Európai Központi Bank (ECB) nem változtatott 0,25 százalékon álló alapkamatán. Az erősödés némileg meglepő annak tükrében, hogy az európai jegybank ezzel az elemzői várakozásokkal teljes összhangban cselekedett. A bejelentés előtti 1,3757 dollár/eurós árfolyam 1,3775-re kúszott fel. A piaci szereplők arra számítottak, hogy mindez megfordulhat, ha Draghi galambként szólal sajtótájékoztatóján.

A bankelnök első megszólalásai kicsit minden irányba mutattak: az infláció deflációra váltása láthatóan nem aggasztja jobban a bank döntéshozóit, mint korábban, ugyanakkor készek - az ECB mandátumán belül - nem szokványos monetáris eszközöket használni, ha ennek szükségét látják.

Az európai jegybank úgy véli, hogy a munkanélküliség magas maradt az eurózónában, a növekedési kilátások viszonylag gyengék. A geopolitikai kockázatokat és a valutaárfolyamokat szoros figyelemmel követik.

Egyhangúan

A MarketWatchon megjelent első twitteres komment szerint erős elkötelezettséget jelez, hogy az ECB döntéshozói egyhangúan támogatják a szokatlan monetáris politikai eszközök alkalmazását, ha erre szükség lenne.

Mintha csak ezt olvasta volna Draghi: bedobta az első bombát sajtótájékoztatóján. Kijelentette, hogy az átfogó, mély vitában eszmét cseréltek a monetáris enyhítés mennyiségi formáiról is. Az euró gyengülésnek indult, az európai részvények pedig erősödni kezdtek a megjegyzésre reagálva. A bankelnök azt is elárulta, hogy az euró árfolyamának alakulása egyre fontosabb figyelembe veendő szempontjaik között.

Aggódnak

Nem tárgyaltak arról, hogy már márciusban monetáris enyhítési intézkedéseket tegyenek - mondta Draghi kérdésre felelve. A monetáris tanács tagjait aggasztja, hogy ha hosszú ideig alacsonyan marad az infláció, az leszorítja az inflációs várakozásokat is. Erre azonban mindig gondolnak a jegybankárok. (Az eurózóna éves inflációja 0,5 százalék, miközben az ECB két százalék közelében szeretné látni a pénzromlás ütemét.)

Az európai jegybanknak alaposan meg kellene gondolnia, hogyan lépjen a monetáris enyhítés hímes mezejére. A bankelnököt jelenleg leginkább az aggasztja az eurózna gazdaságával kapcsolatban, hogy elhúzódó stagnálásba merevedhet. Ez krónikusan gyenge munkaerő-kereslethez, a strukturális munkanélküliség súlyosbodásához vezethet. Ennek megelőzéséhez alapvető gazdaságszerkezeti reformokra van szükség.

Rés

Draghi lötyögősnek látja az közös európai valutát használó országok gazdaságát. Széles termelési rés alakult ki, a kapacitások jóval meghaladják a kibocsátást, ami csak a középtávú (nagyjából ötéves) időhorizont végén zárulhat. A rés szűkítéséhez van szükség gyorsabb növekedésre, a tágan maradt eltérés nyomást gyakorol a keresletre és a stabilitásra.

Az euró egy centtel gyengült a dollárral szemben a bankelnök sajtótájékoztatójának kezdete óta. Elemzők szerint összezavarta a pénzpiaci kereskedőket az a kijelentés, miszerint a monetáris tanács alaposan megvitatta a monetáris enyhítés lehetőségét, de nem döntött semmilyen konkrét lépésről. Az enyhítés emlegetése mégis a legnagyobb truváj, igaz, az ECB láthatóan lassan emészti meg ezt az opciót.