Legkésőbb péntekig minden kormánytagnak és magas rangú köztisztviselőnek vissza kell fizetnie a 2011 során kapott az alapbérén kívüli juttatásokat, illetve prémiumokat - adta ki szerdán az ultimátumot Boiko Borisov Bulgária miniszterelnöke. A kormányfő kijelentette: hétfőn minden olyan minisztert, államtitkárt vagy prefektust elbocsát, aki nem utalta vissza az államkasszába a tavaly kapott prémiumát. Boiko ugyanakkor azt is elfogadja, ha köztisztviselők karitatív célokra ajánlják fel a pénzösszegeket.

Az elmúlt napokban hatalmas botrányt tört ki Bulgáriában miután kiderült, hogy számos magas rangú köztisztviselő az alapbére mellett több ezer eurónak megfelelő prémiumot kapott tavaly jogtalanul. A politikai csatározássá fajult botrány első áldozata az egészségügyi pénztár vezetője Neli Neseva lett, akit Borisov kért fel távozásra miután kiderült, hogy tavaly 6 ezer eurót vitt haza fizetése mellett különböző jogcímeken. Távoznia kell Violeta Nicolovanak is a Bejegyzési Ügynökség éléről, miután bevallotta, hogy 37 ezer eurónak megfelelő ösztönző prémiumban részesült. Elmondása szerint a rendkívüli prémiumot azzal érdemelte ki, hogy számos esetben túlórázott, nemegyszer 18-20 órát dolgozott naponta. Emellett az igazságügyi és az egészségügyi minisztériumnál is napvilágra kerültek személyi mulasztások, korrupciós visszaélések és jogtalanul kifizetett bónuszok.

A szófiai politikai elit eközben egymásra mutogat: az ellenzék azt követeli Simeon Diankov pénzügyminisztertől, hogy a tárja a parlament elé az állami intézményekben kifizetett prémiumokat miközben a kormányzó Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) párt az előző szocialista kormány által kifizetett prémiumokról gyűjt és tár nyilvánosság elé adatokat. Iskra Fiodosova a GERB alelnöke szerdán bejelentette: április elsejétől az állami szférában kifizethető bónuszok összege nem haladhatja meg az alapbér 30 százalékát és megszüntetik azt a jogszabályt is amely lehetővé tette hogy az intézmények a bírságokból befolyó összegek 25 százalékát szétoszthassák a munkavállalók között.

Bulgária az Európai Unió legszegényebb országa, ahol a minimálbér összege nem haladja meg a 135 eurót, az átlagfizetés 2011-ben pedig 400 euró volt. A bolgár törvényhozók a múlt héten arról döntöttek, hogy a bérük a gazdasági válságra való tekintettel továbbra is a 2009-es szinten maradjon befagyasztva. Ez azt jelenti, hogy az év végéig a képviselők alig ezer eurót meghaladó összeget vihetnek haza havonta, noha a törvények szerint a minimálbér háromszorosa járna.